جوش های بعد از کاشت مو

جوش های بعد از پیوند مو |آیا این جوش ها خطرناکند؟ | دلایل ایجاد و راه های درمان

کاشت مو نیز به مانند هر عمل جراحی دیگر میتواند عوارضی را برای افراد به وجود آورد. یکی از این عوارض احتمالی جوش های بعد از کاشت مو است. برخی از این جوش ها میتواند عادی باشد و برخی نیز نگران کننده. در ادامه این مطلب از وبسایت کلینیک آرین سیما به شرح این عارضه احتمالی میپردازیم. با ما همراه باشید

جوش های عادی و طبیعی بعد از پیوند مو

در مطالب قبلی توضیحات کاملی در مورد کاشت مو، روش های انجام آن و مراحل عمل داده شد. با توجه به نحوه کاشت واحد های فولیکولی در سر و قرار گرفتن ریشه موها در نواحی مشخص، کاشتن مو در مناطقی که تراکم موی آنها خیلی کم نیست و ریشه ها به هم نزدیک تر باشند میتواند باعث آسیب رسیدن به ریشه موها شود، آسیب وارد شده به این محل ها باعث بوجود آمدن یک یا دو عدد جوش بعد از حدود ۲ ماه از کاشت مو میشود. بسیاری از افراد پس از مشاهده این جوش ها با پزشک خود تماس گرفته و ابراز نگرانی میکنند اما بدانید که این جوش ها طبیعی است و پس از گذشت چند روز اثری از آنها باقی نخواهد ماند.

چه زمانی برای پیوند مو مراجعه کنیم

ریزش مو در سنین مختلفی ممکن است آغاز شود (حتی نوجوانی) و افراد پس از اینکه احساس میکنند از تراکم موهایشان کاسته شده سریعا تصمیم به درمان میگیرند، این بسیار عالی است و میتواند از ادامه ریزشها پیشگیری کند. داروهایی مانند ماینوکسیدیل با تجویز پزشک میتواند گزینه مناسبی برای درمان و کنترل ریزش ها باشد. برخی از افراد هم در همان ابتدا تصمیم به کاشت مو می گیرند و تمایل دارند کم پشت شدن موها را سریعا با کاشت مو درمان کنند. اما بهتر است زمانی برای برای کاشت مو اقدام کنید که حدود نیمی از موهایتان ریخته است تا میزان خطا را به حداقل برسانید.

پست مرتبط: ” کاشت موی موفق به چه عواملی بستگی دارد؟

مهمترین دلایل ایجاد جوش ها پس از پیوند مو

 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • واکنش پوست سر شما ، به پیوند مو
 • گیر کردن موهای کاشته شده زیر پوست
 • جوش های ناشی از عفونت

در صورتی که جوش ها ناشی از عفونت باشند سریعا به پزشک مراجعه کرده تا از بروز عوارض جدی جلوگیری کنید.

فولیکولیت چیست؟

عموما به التهاب نواجی فولیکول مو ، فولیکولیت گفته میشود .این التهاب اکثرا به صورت یک جوش ظاهر میشود . دلیل این عارضه نیز فشار وارد شده به پوست در ناحیه کاشت یا برداشت میباشد .در خانم ها نیز این مساله رایج است و بعد از اصلاح صورت پدید می آید ، التهاب فولیکول یا همان فولیکولیت عارضه ای رایج است که بعضاً عادیست و جای نگرانی ندارد.

جوش های عفونی بعد از کاشت مو

جوش های خطرناک سر بعد از پیوند مو

در بالا اشاره شد که ایجاد جوش بعد از کاشت مو در مواردی میتواند عادی باشد و بدون اقدام خاصی درمان شود. اما در صورتی که جوش ها بلافاصله بعد از عمل و با تعداد بیشتر از ۲ تا ۳ عدد باشد باید به پزشک مراجعه کنید، همچنین در مواردی نادر ممکن است برخی جوش های التهابی که در حین رشد موها پدید آمدند (که کاملا عادیست) ترمیم نشوند باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

پست مرتبط: “سن مناسب کاشت مو و ابرو طبیعی

جوش های عفونی در سر

ایجاد عفونت در سر، و جوش های عفونی، یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد بعد از عمل کاشت مو و در صورت رعایت نکردن بهداشت و مواردی خاص برایشان ایجاد میشود .در مطلب مراقبت های بعد از کاشت مو به طور مفصل به نحوه رعایت کردن مسائل بهداشتی و شستشوی سر پرداخته شده است.

علائم ظاهری این عارضه ها جوش هایی سر سفید و چرکی، پوسته های زرد و قرمز میباشد .

اما برخی از جوش های چرکی که که بعد از عمل و به دلیل عفونی شدن برخی گرافت ها پدید می آیند طبیعی هستند برای درمان این جوش ها با تشخیص پزشک احتمالا برای شما آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی تجویز شود .

کلاه، عامل بیشتر شدن عفونت در سر

کلاه پس از کاشت مو

استفاده ی طولانی از کلاه، دستمال سر و از این قبیل لوازم باعث ایجاد محیطی مرطوب اما آلوده روی سر میشود که عامل افزایش عفونت است .

اگر از کلاه یا دستمال سر استفاده میکنید باید آنها را روزی چند بار ضد عفونی کنید، همچنین در هر ساعت به طور منظم چند دقیقه آن را از سرتان بردارید، کلاه یا دستمال نباید تماس زیادی با پوست سر شما داشته باشند، یا به پوست و مو فشار وارد کند لذا در انتخاب سایز کلاه خود دقت کنید.

جلوگیری از ضایعات پوستی

شما میتوانید جهت جلوگیری و یا حتی نوعی درمان از روش زیر استفاده کنید .

 • پس از جراحی به مدت دو هفته و بصورت منظم، ناحیه ی پشت سر خود را در طول شبانه روز گرم و مرطوب نگه دارید،
 • شما از این ناحیه گرافت های مو را به جلو انتقال دادید؛
 • شما میتوانید این کار را با یک حوله یا کمپرس و یا اسفنج گرم و مرطوب انجام دهید
 • توجه داشته باشید این حوله ، کمپرس و یا اسفنج حتما باید ضد عفونی شده باشند


نمونه کار کاشت مو


نمونه کار کاشت ابرو


نمونه کار تزریق ژل و بوتاکس

درمان جوش های سر بعد از کـاشــت مــو

با آنکه دلایل قطعی ایجاد جوش ها خیلی مشخص نیست، اما شما میتوانید از روش های زیر برای پیشگیری و درمان جوش ها استفاده کنید.

 • رعایت دقیق اصول بهداشتی
 • میتوانید از کمپرس گرم برای کاهش تورم جوش ها استفاده کنید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از پیوند مو، برای ترمیم سریع تر از داروها و پماد مناسب استفاده کنید.
 • از حمام آب گرم پرهیز کنید
 • از رنگ کردن مو و استفاده از لوازم شیمیایی قوی بپرهیزید

درمان جوش های عفونی سر

عفونت کاشت مو

جوش های کوچک: اگر جوش های عفونی شما کوچک باشند، مصرف آنتی بیوتیک مناسب کافیست.

جوش های بزرگ: چنانچه اندازه جوش ها بزرگ و درد آور باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما در این موارد معمولا با استفاده از ابزار پزشکی اقدام به تخلیه جوش کرده تا از گسترش آن جلوگیری شود.

برخی از افراد اقدام به خود درمانی میکنند. به اینصورت که یک لایه ی نازک از پوست روی جوش را برمیدارند و با سوزن سر جوش را سوراخ میکنند تا تخلیه شود. اما به دلیل استفاده از ابزار آلوده این کار میتواند عوارض بسیار بدتری را در پی داشته باشد.

دارو هایی که جوش سر را درمان می کنند

توجه کنید که استفاده از هر دارویی بدون هماهنگی پزشک پس از کاشت مو ممنوع است و میتواند عوارض جبران ناپذیری را برایتان به همراه داشته باشد. داروهایی که در ادامه بررسی می شوند ممکن است برای همه نتایج یکسان نداشته باشد لذا توصیه می شود تجویز داروها و نحوه مصرف را به پزشکتان بسپارید.

داروهایی مانند کورتون (مسکن ها و آرامبخش ها)  اکثرا برای کاهش درد، خواب راحت ، کاهش استرس و در برخی  موارد

این داروها جهت کاهش قرمزی و تورم پوست ، کم شدن جوش بعد از کاشت مو و کم شدن التهاب تجویز می شوند.

آنتی بیوتیک ها را عموما پزشک به دلیل احتمال عفونت پس از جراحی، به صورت پماد های موضعی، داروهای خوراکی

و یا به صورت تزریقی برای شما تجویز میکند. مصرف مرتب و دقیق این داروها خطر جوش های چرکی و از دست رفتن پیوند مو را کم میکند .

نکته: مصرف داروهایی مثل ایبوپروفن و آسپرین که خاصیت غیر استروئیدی و ضد التهابی دارند ، باعث رقیق شدن خون، افزایش التهاب و در نتیجه بیشتر شدن جوشها میشود

مکمل های غذایی

مصرف ویتامین های مختلف برای ترمیم و بازسازی پوست سر ، در کنار تغذیه ی خوب ضروری است.

همینطور مصرف قرص های زینک، روی، ویتامی C، ویتامین E و …. کمک میکند تا روند بهبود زخم های شما سرعت یابد و عوارض بعد از عمل کاهش یابد، ویتامین های Eو C  خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و برای جلوگیری از آسیب به بافت پیوندی اثر بخش است. این ویتامین ها از تخریب غشای سلولی جلوگیری میکنند.

توصیه هایی مفید پیوند موی طبیعی

 • از رنگ ، کلاه های تنگ ، وسایل حرارتی اجتناب کنید.
 • با آب داغ حمام نکنید.
 • برای کاهش التهاب به طور منظم حمام کنید.
 • داروهای تجویزی پزشکتان را قبل و بعد از عمل طبق دستور العمل مصرف کنید .

باید بدانید که جوش های بعد از عمل بخودی خود رفع میشوند ، بنابر این از آنها نگران نشوید ، ولی درصورت مشاهده هر یک از علائم جوش های عفونی به پزشک مراجعه کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code