تاثیر ماینوکسیدیل بر ریزش موی سر و ریش

ریزش مو یکی از بیماری‌های پوستی است که در افراد ممکن است بروز کند. در آقایان علاوه بر ریزش مو ریزش ریش و کامل نبودن ریش‌ها می‌تواند ناخوشایند باشد. همانطور که همیشه شنیده‌ایم پیشگیری بهتر از درمان است. راه پیشگیری از ریزش کامل موها چیست؟ در این مقاله قصد داریم داروی ماینوکسیدیل را معرفی کنیم. پیش از مصرف این دارو چه برای موی سر و چه برای ریش حتما این مطلب را مطالعه کنید.

ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل یکی از قدیمی‌ترین داروهای جلوگیری از ریزش مو است. تاثیر ماینوکسیدیل می‌تواند از این فراتر باشد زیرا در برخی موارد باعث رشد مجدد موها شود. این دارو در دو نوع محلول و فوم موجود است و هر دو تاثیرات یکسانی را به جا می‌گذارند.

همچنین داروی ماینوکسیدیل به دو گروه تقسیم می‌شود: Minoxidil 2% و Minoxidil 5%. استفاده از محلول 5درصد برای خانم‌ها توصیه نمی‌شود زیرا باعث رشد موهای زائد می‌شود.

موارد استفاده از Minoxidil

از ماینوکسیدیل برای کنترل و پیشگیری ریزش مو استفاده می شود. در آقایانی که دچار ریزش ریش و سیبیل شده‌اند نیز می‌تواند درمان موثری باشد. علاوه بر این موارد جهت کمک به رشد مجدد موها بعد از کاشت مو توسط پزشکان تجویز می‌شود.

در چند سال گذشته از داروی Minoxidil جهت درمان طاسی و ریزش موی سر بسیار استفاده شده است. اما این دارو چقدر موثر واقع می شود؟ آیا در همه افراد میزان تاثیر گذاری آن یکسان است؟

ماینوکسیدیل در همه افراد به یک صورت عمل نمیکند و میزان تاثیرگزاری این دارو بسته به شرایط افراد متفاوت است.

ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ های خون در ناحیه ای که استفاده شده است، خونرسانی را افزایش میدهد. در نتیجه در صورت استفاده در ناحیه سر با افزایش خونرسانی باعث تغذیه بیشتر فولیکول‌های مو خواهد شد. نتیجه آن رشد مجدد موها و تا حد زیادی کنترل ریزش مو می‌باشد.

مدت زمان تاثیر‌گذاری Minoxidil

تحقیقات نشان می‌دهد اثر بخشی این دارو در بین افراد بیش از 70درصد است. همچنین می‌توانیم بگوییم که تاثیرات استفاده از Minoxidil در زنان و مردان یکسان بوده و جنسیت تاثیری در اثربخشی دارو ندارد. اما همانند داروهای دیگر ماینوکسیدیل هم طول درمان خاص خود را دارد و جهت دریافت بهترین نتایج باید بیش از 4 ماه به صورت منظم استفاده از این دارو تداوم داشته باشد.

تاثیرات ماینوکسیدیل

طول درمان Minoxidil

باید گفت که انتظار مشاهده تغییرات و اثربخشی دارو نیز بیشتر از 2ماه است. پس از گذشت این زمان می‌توانید اولین تغییرات را مشاهده کنید. و فرد پس از گذشت این زمان و در صورت استفاده دقیق و منظم می‌تواند میزان ریزش و رشد موها را نسبت به قبل از تجویز دارو مقایسه کند.

اما مساله مهم این است که روند درمان را نباید متوقف کنید. توقف ناگهانی Minoxidil می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. پایان درمان بنا به دستور پزشک می‌باشد. اما توصیه می‌شود که از ماینوکسیدیل حداقل یک سال استفاده شود.


نمونه کار کاشت مو


نمونه کار کاشت ابرو


نمونه کار تزریق ژل و بوتاکس

ماینوکسیدیل برای ریش

یکی از نگرانی‌های بزرگ در آقایان شروع ریزش ریش و سیبیل است. ریش و سیبیل در زیبایی چهره آقایان نقش ویژه ای دارد. ریزش و کم‌پشت شدن ریش و ریزش‌های سکه‌ای این ناحیه زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ماینوکسیدیل ریش

استفاده از ماینوکسیدیل جهت کنترل ریزش ریش و سیبیل میتواند تاثیرگذار باشد. ماینوکسیدیل بر روی هر مویی که پیاز آن به طور کامل از بین نرفته باشد موثر است. لذا برای موهای صورت نیز مفید بوده و استفاده از Minoxidil 2% می‌تواند منجر به کنترل ریزش‌ها و تقویت ریش‌ در آقایان شود.

محلول ماینوکسیدیل

عوارض داروی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل حاوی 5% پروپیلن گلیکول (یک ماده شیمیایی غیر‌فعال در محلول ماینوکسیدیل) است. در برخی موارد موجب حساسیت، خارش، خشکی پوست، پوسته ریزی و قرمزی پوست می‌شود. افراد با این علائم می‌توانند از داروی فاقد پروپیلن گلیکول استفاده کنند.

برای افرادی که از داروهای کورتیزون، وازلین، یا ترتينوئين استفاده می کنند توصیه شده قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند زیرا ممکن است بدن مقدار زیادی از دارو را جذب کند در این صورت امکان بروز عوارض بیشتر خواهد بود.

استفاده از ماینوکسیدیل بعد از پیوند مو

اغلب متخصصین پوست بعد از عمل کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل تجویز می‌کنند.

بر اساس تجربیات بالینی جراحان، استفاده از ماینوکسیدیل باعث رشد مجدد مو در بیماران پیوند مو می‌شود. ماینوکسیدیل باعث افزایش تراکم مو، سرعت رشد مجدد فولیکول‌های پیوندی و تکمیل نتیجه جراحی می‌شود.

به نظر می‌رسد مکانیسم عملکرد Minoxidil موضعی با توجه به تحریک رشد مو به اتساع عروق وابسته باشد.  محلول موضعی Minoxidil مستقیماً برای بزرگ شدن فولیکولهای کوچک شده و دی‌آمترهای ساقه‌های موی تولید شده عمل می‌کنند.

نحوه مصرف Minoxidil چگونه است؟

نحوه مصرف ماینوکسیدیل چگونه است؟

در مقاله ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو سایت کلینیک آرین سیما می‌خوانیم: اگر پزشک متخصص به شما اجازه استفاده از این محلول را بدهد، باید روزی دوبار استفاده شود. به این صورت که هر مرتبه ۱ سی‌سی به آن قسمت از پوست که تحت عمل کاشت مو قرار گرفته است بمالید. تقریباً یک ساعت زمان می‌برد تا Minoxidil جذب پوست شود به همین خاطر حداقل یک ساعت بعد از استعمال این محلول از خیس کردن و شستشوی پوست خودداری کنید.


واتساپ کاشت مو


پیج اینستاگرام آرین سیما