افزایش سن اجتناب‌ناپذیر است. نمی‌توان از بالا رفتن سن جلوگیری کرد و باید اقدامات لازم برای جوانسازی پوست صورت اتخاذ شود. با افزایش سن، تغییراتی روی صورتمان ایجاد می‌شوند که خیلی خوشایند نیستند.

چروک‌های پوستی 

چروک‌هایی روی صورت ظاهر می‌شوند که قبلا اثری از آن‌ها نبود. این چروک‌ها دو دسته‌اند:
• چروک‌های ثابت
• چروک‌های متحرک

کم شدن حجم پوست

ریختن پوست

لکه‌های پوستی

اما چه باید کرد که این تغییرات نا‌خوشایند را از بین برد و پوست را به حالت اول برگرداند و گرد پیری را از آن دور کرد؟ آیا امکان‌پذیر است؟ جواب مثبت است. بله می‌توان روند پیری را به تأخیر انداخت و تا حدی پوست را به حالت اول برگرداند و این امکان وجود دارد که ظاهر پوست را بهتر کرد، اما به‌شرط آن‌که موارد زیر را حتما به‌خاطر داشته باشید

1. انتظار معجزه نداشته باشید. همه‌چیز را می‌توان بهتر کرد، اما به‌طور منطقی! اگر هفتاد سال سن دارید، انتظار نداشته باشید که بعد از جوانسازی، پوست افراد بیست ساله را پیدا کنید.
2. جوانسازی، مجموعه‌ای از کارهای مختلف است. انتظار نداشته باشید که فقط یک کار انجام بدهید و صورت شما به دوران جوانی برگردد. باید مجموعه‌ای از اقدامات مختلف انجام شود تا بتوان ساختمان فروریختۀ صورت را نوسازی کرد.
3. به‌عنوان مثال فکر نکنید که با تزریق بوتاکس کار تمام است و شما جوان می‌شوید، نه! چنین نیست. زمانی که بوتاکس تزریق می‌کنید، چروک‌های دور چشم و پیشانی و خط‌ اخم را از بین می‌برید اما مشکلات قسمت پائین صورت با بوتاکس حل نمی‌شود و باید فکری هم برای آنها کنید.
4. صبر داشته باشید. جوانسازی روندی ناگهانی نیست! انتظار نداشته باشید که در طول یک شب جوان شوید! فکر نکنید که کسی می‌تواند شما را به‌یک‌باره بیست سال جوان‌تر کند. جوانسازی، روندی است که نیاز به زمان دارد. به‌عنوان مثال اثر خیلی از لیزرهای جوانسازی بعد از چهار تا شش هفته، آن هم به‌آرامی ظاهر می‌شوند.

 

حالا برویم سراغ روش‌های غیرجراحی که می‌تواند پوست صورت شما را جوان‌تر کند، روش‌هایی که به طُرق مختلف چروک‌های پوست را از بین‌می برد، به پوست صورت آبرسانی می‌کند، به آن حجم می‌دهد، لکه‌های آن را از بین می‌برد و آن را سفت‌تر، صاف‌تر و شاداب‌تر می‌کنند. این روش‎های جوانسازی را به سه دسته تقسیم می‌کنیم:

  1. روش‌های شیمیایی 
  2.  روش‌های تزریقی
  3. روش‌های لیزری و شبه لیزری