دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو در مردان و زنان-راه های درمان

اهمیت مو بر زیبایی انسان بر کسی پوشیده نمیباشد و اکثر افراد در سنین مختلف علاقمند هستند از موهای پرپشت و پرتراکم برخوردار باشند. در این مطلب از وبسایت کلینیک پوست و مو آرین سیما به دلایل ریزش مو در زنان و مردان، انواع ریزش ها و راه های درمان این عارضه میپردازیم. در صورتی که شما هم از ریزش موهای خود نگران هستید حتما ادامه مطلب را بخوانید.

نکته: در تمام بخش های این مطلب منظور از ریزش مو در واقع “ریزش موی سر” است.

ریزش مو چیست

ریزش مو را با یک مثال شرح میدهیم:

فرض کنید در سن 20 سالگی در حال استحمام هستید. در هنگام شست و شوی سر متوجه وجود تارهای زیادی از مو لابلای کف  شامپو بر روی دست میشوید. این در حالی است که شما هیچ فشاری برای جدا کردن موها نیاورده اید. این اتفاق ممکن است در سنین مختلف رخ دهد و به یقین میرسید که موهایتان شروع به ریزش کرده است و این چراغ خطر برای شما روشن شده است. اما آیا این نگران کننده است؟ به چه دلیل این ریزش مو آغاز شده شده؟ راهی برای متوقف کردن ریزش موی شما وجود دارد؟ در ادامه میخوانید…

ریزش مو

روزانه چند تار مو میریزد؟

این طبیعی است که روزانه تا 100 تار مو از سر شما بریزد. برخی از افراد نسبت به این ریزش ها حساسیت بالایی دارند و ریزش هر تار مو را زیر نظر دارند. اما این یک امر طبیعی است و برای همه اتفاق می افتد. همه افراد به طور طبیعی روزانه 25 الی 100 تار موی خود را از دست میدند و این ریزش مو نمیتواند برایشان نگران کننده باشد.

پست مرتبط: ” کاشت موی موفق به چه عواملی بستگی دارد؟

چه زمانی از ریزش موها نگران شویم و به پزشک مراجعه کنیم؟

همانطور که گفته شد ریزش موها تا 100 تار مو در روز طبیعی است اما اگر ما روزانه تا این حد مو از دست دادیم و مشاهده کردیم هر روز موهایمان کم پشت تر شد به چه معناس؟ این هم طبیعیست؟

خیر. ریزش طبیعی موها باید همراه با رشد مجدد موهای جدید باشد. به این صورت که با ریزش یک تار مو باید تار مویی دیگر در همانجا رشد کند. اما ریزش ها گاها بدون رشد موی جدید همراه هستند که در این حالت ریزش مو یک بیماری محسوب می شود و نیاز است به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولا با تجویز داروهایی مانند ماینوکسیدیل درمان را آغاز می کند. زمان شروع درمان میتواند از ایجاد نقاط طاسی جلوگیری کند.

دلایل ریزش مو

به طور کلی میتوان گفت چند دلیل اصلی برای ریزش مو وجود دارد که عبارتند از:

✔عوامل وراثتی

✔تاثیرات روانی (اضطراب، استرس، شک عصبی و …)

✔تغذیه

✔محیط زندگی

✔تاثیرات دارویی و بیماری های خاص

ریزش مو میتواند بنا به هر دلیلی آغاز شود و با توجه به نوع ریزش ها ممکن است تا ایجاد طاسی کامل ادامه داشته باشد. بسته به جنسیت، سن، منطقه جغرافیایی و ژنتیک این دلایل میتوانند دسته بندی شوند. در ادامه به اختصار مهمترین دلایل ریزش مو را بررسی میکنیم.

ریزش مو زنان

دلایل ریزش مو در مردان و زنان

دلایل ریزش مو در مردان و زنان ممکن است متفاوت باشد. در نتیجه راه های پیشگیری، کنترل و درمان نیز میتواند یکسان نباشد. اما در برخی از موارد نیز امکان مشابه بودن دلیل ریزش وجود دارد.

پست مرتبط: “سن مناسب کاشت مو و ابرو طبیعی

ریزش مو به دلیل آسیب های جسمی

گاها پیش می آید افراد موهای خود را به دلیل فشارهایی جسمی که مستقیما بر بردن آسیب وارد می کند دچار ریزش مو و از دست دادن موی خود در نواحی مختلف شوند. این فشار ها میتواند شامل تصادف، جراحی و موارد مشابه باشد. معمولا این ریزش ها موقت بوده و موها رشد مجدد خود را آغاز میکنند. این مورد قاعدتا برای زنان و مردان به صورت مشابه ممکن است پیش بیاید.

الگوی طاسی مردانه

الگو طاسی مردانه

بیش از نیمی از مردان تا سنین 60 سال دچار ریزش مو با الگوی مردانه می شوند. ریزش مو با الگوی مردانه به چه معماس؟ در آقایان بنا به دلایل مختلفی مانند ترکیب ژن ها و هورمون های جنسی مردانه معمولا این نوع ریزش بروز می کند. این نوع ریزش ها که نتیجه آن ایجاد خط رویش به شکل M است قابل پیشگیری و کنترل است. استفاده از داروها و تغییراتی در سبک زندگی میتواند بسیار نتیجه بخش باشد.

در صورت کامل شدن ریزش ها درمان هایی مانند کاشت مو تنها درمان قطعی میتواند باشد.

تاثیر وراثت در ریزش مو

وراثت یکی از شایع ترین دلایل برای ریزش مو است. ریزش مو با الگوی مردانه نیز از زیرشاخه های ریزش ژنتیکی مو است. ارث بری میتواند از هر دو سمت پدر و مادر باشد. که به دو صورت ریزش و یا ضعیف شدن موها خود را نشان میدهد.


نمونه کار کاشت مو


نمونه کار کاشت ابرو


نمونه کار تزریق ژل و بوتاکس

ریزش مو در زنان

همانطور که گفته شد در زنان نیز ریزش مو دیده می شود و یک امر نسبتا شایع است. استفاده از دارو های خاصی میتواند تا حد زیادی از ریزش موی زنان پیشگیری کند و یا در صورت ابتلا ریزش ها را کنترل کند.

ریزش مو با الگوی زنانه

الگوی طاسی زنانه

ریزش مو با الگوی زنانه با مردان متفاوت است. در بالا اشاره شد که ریزش مو با الگوی مردانه خط رویش M  شکل را ایجاد می کند. و قسمت فرق سر دچار ریزش نمیشود. اما در زنان عکس این موضوع صادق است و ضعف و ریزش در بخش فرق سر مشاهده می شود.

ریزش مو در دوران بارداری

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین بسیاری از فشارهای روانی ممکن است موها دچار ریزش شوند. این ریزش ها ممکن است تا بعد از تولد نوزاد نیز ادامه داشته باشد. ریزش موها در دوران بارداری نگران کننده نیست زیرا موها پس از مدتی مجددا شروع به رویش می کنند.

ریزش موی زنان به دلیل سندروم تخمدان پلی کیستیک

این عارضه در زنان به دلیل عدم تعادل هورمون های جنسی رخ می دهد. میزان بالای آندروژن باعث بروز کیست تخمدان، ناباروری، دیابت و در نهایت ریزش و کم پشتی موها شود. به کمک ورزش، اصلاح رژیم غذایی و داروها میتوانید تا حد زیادی از این عارضه پیشگیری کنید.

ریزش موها به دلیل آرایش بیش از حد

این نوع ریزش ها در مردان و زنان ممکن است رخ دهد. اما در میان زنان شایع تر است زیرا زنان بیشتر برای آرایش موهای خود زمان صرف میکنند و از ابزارهایی مانند سشوار و اتو مو بیش از حد مجاز استفاده میکنند.

علاوه بر ابزاری که حرارت بالایی دارند مدل دادن و بستن بسیار محکم موها که سبب کشیدن موها باشد میتواند باعث ریزش مو در بلند مدت شود. همچنین استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی جهت حالت دادن موها میتواند تاثیرات منفی بر شروع روند تضعیف و ریزش موها داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code