مزوتراپی مو چیست؟

در مورد مزوتراپی مو چه می دانید؟ کچلی عارضه ای است که زنان و مردان را به صورت یکسان تحت تاثیر قرار می دهد. به جای اینکه آن را زیر کلاه و روسری مخفی کنید، کافی است یک بار مزوتراپی مو انجام دهید. ریزش مو مشکلی نیست که فقط مردان با آن مواجه هستند. با وجود سبک های زندگی دیوانه وار امروزی، و استرس های مرتبط، زنان نیز نشانه های ریزش مو پیدا کرده اند. تا حدی که تبدیل به یک دغدغه شده است. اصطلاح پزشکی این بیماری آلوپسی است و با کم پشت شدن مو، دسته دسته ریزش مو آغاز می شود و در نهایت فرد کچل می شود. تا به حال شده به جای گریه و زاری که چرا این اتفاق افتاد و قبل از فکر کردن به روش های درمانی مانند کاشت مو ، به مزوتراپی مو فکر کنید؟ یک درمان برای جلوگیری از کچلی است که ریزش مو را کاهش داده، باعث رشد مجدد موها می شود و اعتماد به نفس را به شخص بر می گرداند. این روش درمانی منجر به رشد مجدد مو در شرایط بهتر و با افزایش ویتامین پوست کف سر می شود. تعادل هورمونی پوست کف سر، تنظیم شده و هورمون های دی هیدروتستوسترون که دلیل کچلی هستند را کاهش می دهد.

کاندیدهای مناسب مزوتراپی مو چه کسانی هستند؟

هر فردی قبل از شروع مزوتراپی مو، باید آزمایشات لازم را انجام دهد تا علت اصلی ریزش موهایش مشخص گردد. افرادی که بدون درمان علت ریزش موهایشان، به مزوتراپی مو و درمان های جایگزین دیگر روی می آورند، نتیجه دلخواه را کسب نمی کنند و ریزش موهایشان ادامه خواهد یافت. در کل افرادی که شرایط زیر را دارند می توانند از مزوتراپی مو استفاده کنند:
 • نازکی موها
 • کم پشتی مو
 • حساسیت به ماینوکسیدیل
 • نیاز به تقویت کردن مو
 • موهای خشک و مرده
مزوتراپی مو سر

پاتوفیزیولوژی ریزش مو

ریزش موی آندروژنتیک (AGA) حاصل یک اثر ژنتیکی است؛ با این حال، شواهد نشان می دهد که علت آن مربوط به آندروژن است. DHT آندروژن اصلی درگیر در AGA است، در حالی که غلظت DHT در مردان مبتلا به AGA بالاتر است. تستوسترون تسریع شده توسط 5AR به DHT تبدیل می شود. سه نوع از ایزوآنزیم های گیرنده آلفا ردوکتاز وجود دارد، و نوع 1 و 2 در درمان AGA تاثیر بسزایی دارد. نوع 1 در پوست، از جمله غدد چربی و فولیکول های مو قرار دارد و نوع 2 در جلد ریشه درونی فولیکول های مو در پوست سر، صورت، سینه، ناحیه تناسلی و غده پروستات قرار دارد. چرخه رشد مو نیز در AGA تحت تاثیر قرار می گیرد. مو در مرحله خاموشی یا حالت خواب، بیشتر از مرحله آناژن، یا رشد، غالب است. این منجر به کاهش مو در مناطق خاصی از سر می شود. علاوه بر این، برخی از فولیکول های مو نسبت به آندروژن کوچکتر و حساس  تر هستند. الگويی که طبق آن ریزش مو اتفاق می افتد، از پیش با پخش این فولیکول های کوچک تر مو، به صورت ژنتیکی تعیین شده است.

نحوه عملکرد مزوتراپی مو برای ریزش مو چگونه است؟

پزشک متخصص محلولی حاوی مواد مغذی ضروری را مستقیما به پوست کف سر تزریق می کند. دردناک به نظر می رسد ولی در واقع این طور نیست. این محلول، فولیکول های خفته و ضعیف مو را فعال کرده و آن ها را به فعالیت وا می دارد و رشد موها را در نقاطی که اثری از مو در آنجا وجود ندارد، آغاز می کند. این روند به دو روش انجام می شود:

مزوتراپی مو به روش مکانیکی

سوزن سوراخ های کوچکی در پوست سر ایجاد می کند و باعث می شود سلول های پوستی شما کلاژن و الاستین که ماده اصلی ساختمان پوست شما هستند را تولید کنند.

مزوتراپی مو به روش شیمیایی

سپس محلول تزریق شده به تحریک سلول ها برای مقابله با مشکل کمک می کند.
 • اگر پوست سرتان خون رسانی ضعیفی دارد، پس محلول وازودیلاتور استفاده می شود.
 • اگر التهاب زیاد است، ضد التهاب تزریق می شود.
این دارو بر روی یک سیستم رهاسازی تاخیری انجام می شود که گردش خون را بهبود بخشیده، دیهیدروتستوسترون را خنثی، التهاب را کاهش، کلاژن را تحریک اندازه فولیکول را افزایش می دهد که باعث توقف ریزش مو می شود و رشد مو را تسریع می بخشد.

دوره درمان مزوتراپی مو چه مدت است؟

 • درمان بستگی به بیماران دارد ولی نیاز دارید حدود چهار هفته، هفته ای یک بار، تحت مداوا قرار بگیرید.
 • البته زمانی که بدنتان شروع کند به جواب دهی، مدت زمان و فرکانس درمان کاهش می یابد.
 • ولی برای گرفتن بهترین نتیجه، دوره را کامل ادامه دهید.

آیا مزوتراپی مو بهتر از کاشت مو و روش های دیگر است؟

مزوتراپی مو بهتر از بسیاری از درمان های موجود است زیرا:
 • کاملا مطمئن و ایمن است.
 • کمترین عوارض جانبی مانند حساسیت و یا تعاملات دارویی را دارد.
 • بیهوشی ندارد (ببینید گفتیم که بدون درد است)
 • بهبودی سریع است
 • و بله، دوباره باید گفت تقریبا بدون درد است.
مزایای مزوتراپی مو

فواید مزوتراپی مو

در میان مزایای مشهور مزوتراپی مو، بیماران متوجه شده اند:
 • بهبود حجم مو
 • کاهش ریزش مو
 • موهای محکم تر و براق تر
مراقبت های مزوتراپی مو آسان است. به هر حال موی طبیعی است و نیازمند نگه داری و پاکسازی است که در حالت طبیعی نیز این مراقبات باید انجام شوند. ما توصیه می کنیم برای تقویت موها از شامپوهای مغنی استفاده کنیم. رژیم مغذی و رژیم ورزشی سالم داشته باشید تا سموم را از بدن خارج کنید.

مراقبت های قبل و بعد از مزوتراپی مو

به دلیل اینکه بعد از مزوتراپی مو بهتر است موی سرتان را تا حداقل 1 روز شستشو ندهید، بهتر است قبل از رفتن برای انجام مزوتراپی مو، دوش بگیرید و با شامپوی مناسب پوست و موی سرتان را به خوبی تمیز کنید. پس از خشک کردن موهایتان از هیچ ماده شیمیایی و یا گیاهی مثل ژل، اسپری و حتی واکس استفاده نکنید. تا چند روز پس از اتمام کامل دوره مزوتراپی مو تان سعی کنید از هیچ ماده ای برای حالت دادن موهایتان استفاده نکنید. شما حتی مجاز نیستید محلول های ضد ریزش مویتان را 24 ساعت قبل و 24 ساعت بعد از جلسه مزوتراپی مو تان استفاده کنید. سعی کنید پوست سر خود را پس از انجام مزوتراپی مو، برای چند دقیقه در روز ماساژ دهید.

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

هیچ کدام از مراجعه کنندگان شکایتی از درد حین مزوتراپی مو نداشته اند. پوست سر با بی حسی موضعی (کرم بی حس کننده) کمی بی حس می شود بنابراین شما هچ دردی را احساس نمی کنید. فقط کمی پس از اتمام جلسه، احساس سوزش در پوست می کنید که آن هم به دلیل جای سوزن زدن ها و مواد مزوتراپی مو است که قابل تحمل است.

پیشگیری از ریزش مو

برای پیشگیری از ریزش مو داشتن رژیم غذایی مغذی و کاهش استرس بسیار موثر می باشد و رشد مو را تقویت می کند. علاوه بر موارد فوق الذکر، روش های دیگری برای تقویت رشد مو وجود دارد که به شرح زیر است:
 • از لوازم جانبی مو مانند کلیپس، کش مو و سنجاق مو که باعث شکستن مو می شود، استفاده نکنید
 • از وسایلی مانند سشوار داغ، اتوی مو، دستگاه فر کردن مو اجتناب کنید
 • دکلره، صاف کردن و رنگ کردن مو نباید زیاد انجام شود
 • اجتناب از شستوی زیاد با شامپو و شانه کشیدن
 • وقتی مو خیس است نباید آن را شانه کرد یا از لوازم پلاستیک استفاده کنیم
درمان ریزش مو زمان بر است و به کندی معالجه می شود.  ریزش مو بدلیل افزایش سن یک امر اجتناب ناپذیر است.

چه زمانی برای درمان ریزش مو و کم پشتی آنها باید به پزشک مراجعه کنیم؟

ریزش مو لزوما ارتباطی به سلامت بدن ندارد اما می تواند بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی داشته باشد.  اگر همزمان با تغییر رژیم غذایی یا مصرف مکملی دچار ریزش مو شدید و این شما را نگران کرده است حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک، شما را به درماتولوژی ارجاع می دهد تا در صورت لازم آزمایش هایی انجام شود و بهترین درمان اجرا شود. رشد مو به ژنتیک نیز بستگی دارد و این خارج از کنترل ماست. اما می توان با یک رژیم مغذی سالم رشد مو را تقویت کرد.  استفاده از درمان ها خانگی و مراقبت از سلامت مو به ضخیم شدن تارهای مو کمک می کند و ریزش آن را کاهش می دهد. اگر نگران سلامت موی خود هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.