همانطور که همگی میدانیم یکی از بهترین راه های کنترل انتشار بیماری های ویروسی مانند کروناویروس ( کووید 19 ) شستشوی مداوم و اصولی دست ها است. اما در افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند انواع اگزما شستشوی مداوم دست ها منجر به خشکی، ترک پوستی، خارش و حتی در برخی موارد عفونت می‌شود. در این زمان این سوال پیش می آید که آیا این افراد در برابر ویروس کرونا باید تسلیم شوند و یا شستشوی دست ها را با قبول موارد ذکر شده بپذیرند؟

در ادامه این مقاله از کلینیک پوست، مو و زیبایی آرین سیما به توضیح راه کارهایی برای حل این مشکلات میپردازیم:

اگزما و کرونا ویروس ( کووید 19 )

با توجه به تحقیقات و گزارشات سازمان بهداشت جهانی یکی از اصلی ترین راه های کنترل انتشار ویروس کرونا شستشوی مداوم دست ها است. با توجه به اینکه اکثر مواد شستشو و صابون های موجود در بازار مخصوصا در این شرایط خاص همه گیری گیری کروناویروس در دنیا، پس از استفاده باعث خشکی و زبری پوست می شوند. توصیه ما به همه افراد این است بهتر است بعد از شستشوی دست ها با انواع صابون ها از پمادهای مرطوب کننده استفاده کنند. اما برای مبتلایان به بیماری های پوستی این توصیه به این صورت است که یک پماد مرطوب کننده جیبی تهیه کرده و این اطمینان را داشته باشند که بعد از هربار شستشو دستها در هر جایی پماد را استفاده میکنند. این کار تا حد زیادی میتواند میزان خشکی دست را کاهش دهد.

اگزما

آیا افراد مبتلا به اگزما از محلول های ضدعفونی می توانند استفاده کنند؟

بسیاری از محلول های ضدعفونی کننده و مواد ضد باکتری که در این شرایط موجود هستند برای پوست ناخوشایند هستند و مخصوصا برای پوست های حساس و بیماران مبتلا به اگزما، در این شرایط توجه داشته باشید که اگر شما به صورت صحیح و اصولی شستشوی دست ها را انجام دهید ( به مدت 20 ثانیه با آب و صابون ) دیگر نیازی به محلول های ضدعفونی نیست. زیرا ممکن است شما فقط به محلول هایی دسترسی داشته باشید که باعث زبری بیش از حد و در بیماران پوستی ایجاد سوزش و خارش می شوند.

مراحل مرطوب کردن دست ها بعد از شستشو در افراد مبتلا به اگزما

همانطور که گفتیم این افراد پس از شستشوی دست های خود باید با پماد مرطوب کننده دستها را مرطوب کنند تا از خشکی و زبری دست جلوگیری شود. بعد از شستشوی کامل دست ها به مدت 20 ثانیه به اینصورت عمل کنید که دست ها را با یک دستمال کاغذی نرم بدون اینکه دستمال را روی پوست حرکت دهید خشک کنید. حرکت دادن و فشار دادن دستمال بر روی پوست نیز میتواند مشکلاتی برای پوست افراد مبتلا به اگزما پیش بیاورد. پس از اینکه احساس کردید خیسی دستهایتان برطرف شده و تنها اثری که روی پوست است مقدار کمی رطوبت است اقدام به مالیدن مقدار مورد نیاز از پماد مرطوب کننده خود بر روی دست هایتان کنید. دقت کنید که پماد تمامی سطح دست شما و همچنین اطراف انگشتان را بپوشاند.

استفاده از دستکش

استفاده از دستکش میتواند یک راهکار مفید باشد اما باید نکاتی در استفاده از آن حتما رعایت شود. یکی از اصلی ترین موارد که باید به آن توجه کنیم عدم استفاده از مواد ضدعفونی بر روی سطح دستکش است که متاسفانه دیده می شود بسیاری از افراد با توجه به توصیه های مکرر این کار را جهت صرفه جویی در استفاده از دستکش انجام میدهند. دومین موضوع که باید توجه شود این است که استفاده از دستکش باعث ایجاد اعتماد کاذب می شود به این صورت که افرادی که از دستکش استفاده میکنند با خیالی آسوده به سطوح مختلف دست زده و در صورت آلوده شدن دستکش این افراد نقش حامل و پخش کننده ویروس ها را بازی خواهند کرد. مورد بعدی که باید رعایت شود طریقه درآوردن دستکش ها در هنگام تعویض است که در صورت آلوده بودن دستکش میتواند خطراتی داشته باشد.

نتایج

با رعایت نکات ذکر شده بهداشتی و استفاده مرتب از پماد های مرطوب کننده تا حد زیادی افراد میتوانند در مرحله اول خود را از ابتلا به کروناویروس ایمن کنند و در مرحله دوم برای افراد مبتلا به اگزما مشکلات پوستی پیش نیاید. اما در صورت مشاهده خشکی بیش از حد پوست و ترک ترک شده آن برای کنترل و کاهش التهاب پوست به پزشک خود مراجعه کنید.