ماینوکسیدیل برای جلوگیری از ریزش موی سر و ریش

در چند سال گذشته از داروی ماینوکسیدیل جهت درمان طاسی و ریزش موی سر بسیار استفاده شده است. اما ماینوکسیدیل چقدر موثر واقع می شود؟ آیا در همه افراد میزان تاثیر گذاری آن یکسان است؟

ماینوکسیدیل در همه افراد به یک صورت عمل نمیکند و موثر واقع شدن این دارو بسته به شرایط افراد متفاوت است.

ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ های خونه در ناحیه ای که استفاده شده است خونرسانی را افزایش میدهد. در نتیجه در صورت استفاده در ناحیه سر با افزایش خونرسانی باعث تغذیه بیشتر فولیکول های مو شده و نتیجه آن رشد مجدد موها و تا حد زیادی کنترل ریزش مو خواهد شد.

مدت زمان تاثیرگذاری ماینوکسیدیل

تحقیقات نشان میدهد اثر بخشی این دارو در بین افراد بیش از 70درصد است. همچنین میتوانیم بگوییم که تاثیرات استفاده از ماینوکسیدیل در زنان و مردان یکسان بوده و جنسیت تاثیری در اثربخشی دارو ندارد. اما همانند داروهای دیگر ماینوکسیدیل هم طول درمان خاص خود را دارد و جهت دریافت بهترین نتایج باید به مدت 4 ماه به صورت منظم استفاده از این دارو تداوم داشته باشد.

 

تاثیرات ماینوکسیدیل

طول درمان ماینوکسیدیل

باید گفت که انتظار مشاهده تغییرات و اثربخشی دارو نیز بیشتر از 2ماه است و پس از گذشت این زمان میتوانید اولین تغییرات را مشاهده کنید. و فرد پس از گذشت این زمان و در صورت استفاده دقیق و منظم میتواند میزان ریزش و رشد موها را نسبت به قبل از تجویز دارو مقایسه کند.

ماینوکسیدیل برای ریش

یکی از نگرانی های بزرگ در آقایان شروع ریزش موی ریش و سیبیل می تواند باشد و با توجه به اهمیت موهای صورت برای آقایان و نقش بسیار زیاد این موها در زیبایی چهره این نگرانی می تواند قابل درک باشد

ماینوکسیدیل ریش

استفاده از ماینوکسیدیل جهت کنترل ریزش ریش و سیبیل میتواند تاثیرگذار باشد. با توجه به اینکه ماینوکسیدیل بر روی هر مویی که پاز آن به طور کامل از بین نرفته باشد موثر است لذا برای موهای صورت نیز مفید بوده و استفاده از 2درصد از ماینوکسیدیل میتواند منجر به کنترل ریزش ها و تضعیف ریش ها شود

محلول ماینوکسیدیل

عوارض داروی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل حاوی 5% پروپیلن گلیکول (یک ماده شیمیایی غیرفعال در محلول ماینوکسیدیل) است، در برخی موارد از عوارض این ماده این است که در بیماران موجب حساسیت و خارش، خشکی پوست، پوسته ریزی، خارش وقرمزی پوست می شود که میتوانند از داروی فاقد پروپیلن گلیکول استفاده کنند.

برای افرادی که از داروهای کورتیزون، وازلین، یا ترتينوئين استفاده می کنند توصیه شده قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند زیرا ممکن است بدن مقدار زیادی از دارو را جذب کند در این صورت امکان بروز عوارض بیشتر خواهد بود.

استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

اغلب متخصصین پوست بعد از عمل کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل استفاده میکنند.

بر اساس تجربیات بالینی جراحان، استفاده از ماینوکسیدیل باعث رشد مجدد مو در بیماران پیوند مو با فولیکول‌های زنده، اما با عملکرد فوق العاده بهتر در منطقه پیوند است و باعث افزایش تراکم مو، سرعت رشد مجدد فولیکول‌های پیوندی و تکمیل نتیجه جراحی با کاهش سرعت یا توقف ریزش بیشتر مو می‌شود.

به نظر می‌رسد مکانیسم عملکرد ماینوکسیدیل موضعی با توجه به تحریک رشد مو به اتساع عروق وابسته باشد.  محلول موضعی مینوکسیدیل مستقیماً برای بزرگ شدن فولیکولهای کوچک شده و دی آمترهای ساقه‌های موی تولید شده عمل می‌کنند.

نحوه مصرف ماینوکسیدیل چگونه است؟

نحوه مصرف ماینوکسیدیل چگونه است؟

در مقاله ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو سایت کلینیک آرین سیما می‌خوانیم: «در صورتی که پزشک متخصص به شما اجازه استفاده از این محلول را بدهد، باید روزی دوبار و هر مرتبه ۱ سی‌سی به آن قسمت از پوست که تحت عمل کاشت مو قرار گرفته است بمالید. تقریباً یک ساعت زمان می‌برد تا ماینوکسیدیل جذب پوست شود به همین خاطر حداقل یک ساعت بعد از استعمال این محلول از خیس کردن و شستشوی پوست خودداری کنید».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *