رفع ضایعات عروقی پوستی

رفع ضایعات عروقی پوستی

رفع ضایعات عروقی پوستی علاوه بر جنبه درمانی از لحاظ زیبایی هم دارای اهمیت است. افرادی که از این نوع عارضه ها رنج می برند اغلب به دلیل رفع حالت ها و ناهنجاری های نازیبای آن به پزشک مراجعه خواهند کرد. از بین بردن این نوع ناراحتی و مشکل پوستی کار آسانی است زیرا روش های زیادی برای درمان و حذف آن وجود دارند.

ضایعات عروقی پوستی یک نوع ناهنجاری پوستی به شکل توده های بدخیم و یا خوش خیم و زخم و لک هستند که از سرخرگ ها و سیاهرگ های لنفاوی تشکیل شده اند.

انواع ضایعات عروقی پوستی

در علم پزشکی ضایعات عروقی پوستی به سه دسته متفاوت تقسیم بندی شده اند.

ضایعاتی که جریان خون در آن ها شدت زیادی دارند. اختلال بزرگی که در این نوع عارضه وجود دارد در محل اتصال ورید ها با شریان ها دیده می شود. به طور معمول جریان خون در ورید پایین تر از جریان خون در شریان است. در این عارضه پوستی دریچه ارتباطی میان ورید ها و شریان ها عملکرد طبیعی خود را از دست خواهند داد و خون با جریانی شدید وارد وریده ها خواهد شد که باعث گشاد شدن آن ها می شود در نتیجه به شکل توده هایی برجسته در سطح پوست نمایان خواهند شد.

ضایعاتی که جریان خون در آن ها شدت پایینی دارند: در این نوع ضایعات جریان خود به حدی پایین است که مویرگ ها دچار اختلال می شوند مانند ماه گرفتگی ها و بیماری لکه سالمون.

ضایعاتی که به شکل مختلط نمایان خواهند شد:

این نوع عارضه به شکل های مختلفی خود را نمایان خواهد کرد. از جمله:

خال های عنکبوتی

این عارضه به شکل یک عنکبوت بسیار کوچک و قرمز رنگ بر روی سطح پوست دیده می شود. علت نام گذاری آن خارج شدن مویرگ ها از اطراف و حاشیه عارضه می باشد که شکل عنکبوت ریزی را به وجود خواهد آورد. این مشکل اغلب در افرادی که دارای پوستی روشن هستند دیده می شود. هنگام مراجعه به پزشک این افراد بیان می کنند که اگر ضایعه را اندکی فشار دهند اثری از آن به جای نخواهد ماند.

این مطلب نشان دهنده عروقی بودن عارضه است. هرچند دلیل مشخصی برای علت بروز آن بیان نشده است اما ممکن است به دلیل مصرف بعضی دارو ها مانند دارو های هورمونی و یا تابش مستقیم آفتاب و یا مشکلات کبدی به وجود بیایند.

رگ های ریز کنار بینی

رگ های ریزی که در اطراف و کناره های بینی به شکل یک عارضه نازیبا خود را نمایان می کنند از جنس سیاهرگی هستند که اندازه آن ها زیر یک میلیمتر است. دلیل به وجود آمدن این نوع عارضه داشتن یک بیماری زمینه ای مانند نارسایی کلیه و کبد است. بیشتر مواقع به کمک لیزر از بین خواهد رفت و گاهی هم از روش های تخریبی مانند حرارت دادن برای رفع آن استفاده خواهد شد.

واریس پوستی

واریس یک نوع بیماری است که رگ های در زیر پوست به شکل ناهنجاری دیده می شوند که به محض مشاهده این عارضه باید فورا به پزشک مراجعه شود تا درمان زمینه ای برای آن انجام بگیرد. اما در مورد واریس پوستی که معمولا به شکل نوارهای باریک و قرمز رنگ بر روی سطح پوست دیده می شوند استفاده از لیزر برای درمان آن می تواند تاثیر گذار باشد.

ضایعات عروقی پوستی که باعث ایجاد سرطان خواهند شد

منشاء بسیاری از ضایعات عروقی پوستی وارد آمدن ضربه به ناحیه ای که سرخرگ و سیاهرگ به هم متصل خواهند شد است. اما یک نوع بدخیم از این بیماری وجود دارد که به نام آنژیوسارکوم شناخته می شود. این عارضه اغلب در اندازه ای وسیع در کف سر و در سنین بالا مشاهده می شود که گاهی بدونه علامت اما گاهی هم با تورم همراه است. بیماری قلبی، اشعه درمانی و انجام عمل های مربوط به سینه زمینه ساز بروز این بیماری خواهند بود.

روش های درمان رفع ضایعات عروقی پوستی

برای رهایی از رفع ضایعات عروقی پوستی به دو صورت می توان آن ها را درمان و ریشه کن کرد.

۱: لیزر PDL و IPL

۲: عمل جراحی و یا دستگاه رادیو سرجری

درصد موفقیت در درمان این بیماری به طول عمر عارضه و همچنین به قطر آن بستگی دارد. هر چه عارضه سطحی تر و ته رنگ قرمز تری داشته باشد اشعه لیزر بیشتر در آن اثر خواهد کرد در نتیجه بهترین راه درمان آن استفاده از لیزر است. اما در مواردی که دارای عمق بیشتری هستند و رنگ شان به بنفش تیره خواهد زد درمان مشکل تر خواهد بود.

و در مواردی که لیزر انجام شده باشد و بیماری نسبت به اشعه واکنش مثبتی نشان نداده باشد و همچنان مقاوم باشد می توان از لیزر های قوی تری مانند اندی یگ و دی اکسید کربن استفاده کرد. اما در عارضه هایی که عمق بسیار بالاتری دارند و بخشی از آن نسبت به لیزر مقاوم بوده اند و احتمال عود دوباره در آن ها زیاد است و به دلیل وجود رگ و خون زیاد و عدم کنترل خونریزی در زمان جراحی از روش های دیگر استفاده می شود.

چگونگی برطرف کردن این ضایعات با لیزر

لیزر یک دسته نور متمرکز است که یک هدف مشخص در پوست را نشانه خواهد گرفت و باعث از بین رفتن و تخریب هدف خواهد شد بدونه این که به بافت های اطراف آسیبی وارد شود. در مورد این بیماری هدف نشان شده هموگلوبین است. هموگلوبین ماده ای است که در داخل خون وجود دارد و کار انتقال اکسیژن را انجام می دهد.

زمانی که لیزر با هموگلوبین برخورد کند انرژی تولید شده در آن به گرما تبدیل خواهد شد. گرما به جدار رگ ها منتقل شده در نتیجه سبب تخریب دیواره و بسته شدن رگ خواهد شد. این فرایند سبب درمان بیماری و از بین رفتن آن خواهد شد.

کلینیک تخصصی پوست و مو آرین سیما تحت نظارت بهترین متخصص پوست و مو و به وسیله مجهزترین دستگاه های روز دنیا و در محیطی امن و زیبا آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشد. این کلینیک دارای مجوز رسمی فعالیت از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی است.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

راهکارهای پیشگیری از پیری پوست

راهکارهای پیشگیری از پیری پوست   پروسه طبیعی پیری پوست، غیر قابل پیشگیری است؛ اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code