راهکارهای پیشگیری از پیری پوست

راهکارهای پیشگیری از پیری پوست

 

پروسه طبیعی پیری پوست، غیر قابل پیشگیری است؛ اما می‌توان با مراقبت‌های صحیح، روند پیری و فرسودگی پوست را کاهش داد. توجه به مراقبت‌های صحیح و حذف عادات مخرب پوست، از راهکارهای اصلی حفظ جوانی پوست محسوب می‌شوند.

زیبایی و جذابیت ظاهری، از جایگاه ویژه ای نزد افراد جامعه برخوردار است. یکی از نکات مؤثر در ظاهری زیبا، جذاب و پرانرژی، سلامت پوست و مو است. پوست و موی سالم و شفاف، سبب شادابی و پرانرژی بودن فرد می‌گردد. پیری پوست دغدغه‌ی بسیاری از افراد محسوب می‌شود.

شناسایی راه های پیشگیری از پیری پوست

بررسی ساختار پوست سبب درک راه‌های پیشگیری از پیری پوست می‌گردد. پوست به عنوان پوشش خارجی اعضای بدن و صورت انسان، شناخته می‌شود. پوست حاوی بافت زنده است، اما لایه های سطحی آن از سلول‌های مرده و زنده تشکیل شده اند. ساختار الاستیک و منعطف پوست از رشته های کلاژن، رشته های چربی، مولکول های آب و ویتامین تشکیل شده است.

با گذر زمان، بافت پوست مانند سایر بافت های بدن، دچار فرسایش و پیری می‌شود. عوامل بسیاری در تسریع یا کاهش روند پیری پوست، مؤثر هستند. استعمال دخانیات و مشروبات حاوی الکل، برنامه‌ی غذایی نادرست، خواب ناکافی، امواج مضر خورشید و خشکی پوست از عوامل مخرب پوست محسوب می‌شوند. با استعمال ضد آفتاب، آب‌رسانی مداوم پوست، ترک عادات غذایی نادرست، مراقبت‌های پوستی مناسب و ماساژ و ورزش پوست، می‌توان از بدفرم شدن و پیری پوست جلوگیری نمود.

رژیم غذایی سالم، ساده ترین راه جلوگیری از پیر شدن پوست

یکی از روش های ساده و آسان جهت پیشگیری از پیری پوست، رعایت رژیم غذایی سالم است. رژیم غذایی مناسب، نه تنها برای پوست، بلکه برای شادابی و تندرستی تمام اعضای بدن مؤثر خواهد بود. در ادامه به بررسی برخی از عوامل غذایی مؤثر بر سلامت پوست را بررسی می کنیم.

• حذف و مصرف حداقل فست فود و غذاهای سرخ کردنی، سبب عملکرد صحیح دستگاه گوارش، سلامت کبد و سلامت پوست می‌گردد.
• ماهی، میوه و سبزیجات، آجیل و تنقلات مفید، حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین های ضروری بدن و پوست می‌باشند. این مواد غذایی سبب آب‌رسانی و تأمین مواد مغذی پوست می گردند.

• حذف شکر و شیرینی های صنعتی از برنامه‌ی غذایی سبب شادابی و جوانی پوست می‌گردد. محققان طی بررسی های انجام شده، دریافته اند که ساختار شکر و تنقلات صنعتی، سبب پیری و فرسودگی سلول‌های پوستی و عصبی می‌شود. با جایگزین نمودن خرما، کشمش و میوه های خشک به جای شکر و شیرینی های مضر، روند فرسودگی بافت های بدن کاهش می یابد.

• استفاده از مکمل ها و ویتامین ها، تأثیر بسزایی در سلامت تمام ارگان‌های بدن دارد. مکمل هایی مانند زینک، ویتامین C, ویتامین E و B کمپلکس، نیاز بدن به ویتامین های ضروری پوست و مو را تأمین می نماید. خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین C، سبب بازسازی بافت پوست می‌گردد. تمام ویتامین های گروه B و ویتامین E, نقش بسزایی در شادابی، انعطاف و طراوت پوست ایفا می کنند.

حذف دخانیات و مشروبات الکلی، راهکاری مؤثر

طبق بررسی های انجام شده، خودداری از مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و مواد مخدر، سبب جوانی و شادابی جسم و پوست می‌گردد. جهت پیشگیری از پیری پوست، باید از مصرف این مواد مضر و بی فایده پرهیز شود. دود و مواد سمی موجود در سیگار، با تأثیر منفی بر منافذ پوست، سبب کاهش کیفیت آن می‌شوند. ورود سموم و مواد مضر به درون خون سبب کاهش اکسیژن خون و درنتیجه کاهش خونرسانی به پوست و افزایش چین و چروک پوست می‌گردد.

ورزش و ماساژ پوست، ارزان ترین روش مراقبت از پوست بدن

پیشگیری از پیری پوست با ورزش و ماساژ های مخصوص پوست امکان پذیر می‌شود. ورزش و تحرک کافی، سبب گردش خون مناسب، اکسیژن رسانی به بافت های بدن، سلامت اعضای بدون و شادابی پوست می‌گردد. علاوه بر تمرینات و ورزش های جسمانی، ماساژ های مخصوص صورت و پوست صورت، سبب خونرسانی و شادابی پوست می‌شوند. ماساژ گونه ها و پیشانی به سمت بالا اسپنک زدن بر روی گونه ها به منظور خونرسانی بیشتر و فعال نمودن عضلات صورت، سبب شادابی پوست میشود.

ترک عادات غلط، یکی از راه های پیشگیری از پیری پوست

ترک برخی عادات نادرست و جایگزین نمودن عادات مثبت، سبب پیشگیری از پیری پوست قبل از موعد طبیعی می‌گردد. در ادامه به بررسی این عادات می پردازیم.

• پوزیشن خواب

بدن انسان به هنگام خواب، در حالت استراحت و بازسازی بافت ها قرار می‌گیرد. به پهلو یا پشت خوابیدن، عامل مهمی در کاهش چین و چروک پوست است. روبالشی جنس مرغوب و تمیز سبب جلوگیری از چین و چروک پوست صورت می‌گردد.

• تمیز کردن و پاک‌سازی پوست از آثار کرم ها و لوازم آرایشی، قبل از خواب عامل مؤثری در حفظ شادابی و سلامت پوست محسوب می‌شود.

• حالات تکراری و ناموزون صورت مانند اخم کردن، استفاده‌ی بیش از حد از نی و… سبب ایجاد چین و چروک عمیق و سطحی در پوست می‌گردد.

• شستن صورت با آب گرم و داغ، چربی های مفید پوست را از بین برده و پوست خشک می‌شود. شستشوی صورت با آب سرد و نسبتاً سرد، سبب افزایش گردش خون و شادابی پوست می‌گردد.

• شستشوی مکرر با استفاده از صابون و شوینده های مختلف، سبب خشکی و آسیب به بافت پوست میگردد.

محافظت از پوست در برابر خورشید، روشی مهم در پیشگیری

مراقبت از پوست در برابر اشعه های خورشید، در پیشگیری از پیری پوست و فرسودگی آن مؤثر است. امواج تشکیل‌دهنده‌ی نور خورشید، نقشی اساسی در ایجاد لکه و چین و چروک در پوست دارند. پوشیدن لباس های مناسب در برابر نور خورشید، از تأثیر منفی این امواج می کاهد. استفاده از کلاه لبه دار، عینک مقاوم به اشعه‌ی آفتاب، سبب پیشگیری از چین و چروک و فرسودگی پوست می‌گردد.

کرم ضد آفتاب با SPF متناسب با پوست، از ایجاد لکه و چین و چروک ناشی از اشعه‌ی نور خورشید جلوگیری میکند. برنزه کردن پوست در زیر نور آفتاب، بر روی تخت های مخصوص برنزه، سبب خشکی، لک شدن و پیری زود رس پوست می‌گردد.

جهت کسب اطلاعات کافی در مورد مراقبت‌های زیبایی، می‌توان به سایت کلینیک آرین سیما مراجعه نمود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع پیوند مو و آنچه باید از آن بدانید

انواع پیوند مو و آنچه باید از آن بدانید انواع پیوند مو، مدل مو و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code