ریزش سکه‌ای مو (آلوپسی آره آتا)

آلوپسی آره آتا یا ریزش سکه ای مو در نواحی مختلف بدن مانند سر و ریش اتفاق می افتد که به طور معمول این عارضه ریزش مو به صورت سکه و در نواحی کوچکی از خود به جای می‌گذارد. در بیشتر موارد کسانی که دچار این عارضه میشوند پس از مدتی شاهد بازگشت موهای ریخته شده هستند اما در افرادی که ریزش مو ادامه دار باشد و در چند ناحیه پراکنده باشد موهای ریخته شده رشد مجدد نخواهند داشت. در این مقاله قصد داریم انواع مختلف ریزش موی سکه ای و دلایل اصلی به وجود آمدن آن را بررسی کنیم و سپس راه های پیشگیری و درمانی به نام کاشت مو را معرفی کنیم

چند نکته در مورد ریزش سکه ای مو (آلوپسی اره تا)

  • اکثر پزشکان معنقد هستند که دلیل این عارضه یک بیماری خود ایمنی است به اینصورت که گلبول های سفید به اشتباه فولیکول ها را مورد حمله قرار میدهند.
  • در افرادی که سابقه ی ریزش سکه ای مو را در خانواده خود دارند احتمال ابتلا بیشتر می شود.
  • ریزش موی سکه ای می تواند باعث طاسی و حتی ریزش موی سایر نواحی بدن شود.
  • شیوع این عارضه در زنان و مردان یکسان است.

ریزش سکه ای مو

علت ریزش سکه ای مو

ریزش سکه ای مو کاملا غیر قابل پیش بینی می باشد و در اکثر اوقات دوره ریزش کوتاه و در چند روز نواحی ریخته شده کاملا پدیدار میشوند. همانطور که اشاره شد دلیل اصلی ریزش مو ناشی از اختلال در سیستم ایمنی بدن می باشد. ارگان های کوچکی در زیر پوست با نام فولیکول وجود دارند که وظیفه آنها رشد مو می باشد. گلبول های سفید فولیکول های موجود را به اشتباه عامل بیرونی تشخیص داده و آنها را مورد حمله قرار میدهد مورد و باعث ایجاد این عارضه میشوند. اما آیا فولیکول ها برای همیشه از بین میروند؟ خیر در اکثر مواقع فولیکول ها خود را ترمیم کرده و موجب رشد مجدد مو در نواحی ریخته شده میگردند.

درمان ریزش سکه ای مو

تا کنون ریزش قطعی برای این بیماری یافت نشده است و معمولا در اکثر افراد پس از مدتی این عارضه برطرف می شود و موها شروع به رشد مجدد می کنند. اما برای تسریع رشد پزشکان متخصص با در نظر گرفتن دلیل ریزش، میزان طاسی و ناحیه ریزش داروهایی که میتوانند به رشد مو کمک کنند را تجویز کرده تا روند بهبود سریعتر انجام شود.

درمان ریزش سکه ای مو

مراقبت های ضروری

اگر فردی دچار ریزش سکه ای مو شود باید از رسیدن نور خورشید به نواحی آسیب دیده جلوگیری کند. استفاده از کرم ضدآفتاب میتواند راحتترین روش باشد و در صورتی که ریزش در نواحی ابرو باشد حتما از عینک آفتابی استفاده شود. همچنین جهت جلوگیری از گرم شدن پوست سر میتوانید از کلاه استفاده کنید