کاشت ریش و سبیل

ریش و سبیل یکی از علایم مردانگی در آقایان تلقی شده و وجود آن نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و اعتماد به نفس یک مرد دارد. از دست رفتن ریش و سبیل باعث استرس شدید شخص شده و معمولاً فرد مورد نظر در ظرف مدت کوتاهی برای درمان های دارویی و یا کاشت مو به پزشک مراجعه می کند.
ریزش موهای ریش و سبیل می تواند علل گوناگونی داشته باشد که عبارتند از:
۱) آسیب به موهای ریش و سبیل از طریق ضربه مانند تصادف رانندگی، سوختگی، مواد شیمیایی
۲) بیماری های سیستمیک (مثل مشکلات هورمونی) و لوکال (مثل بیماری DLE و آلوپسی آره آتا)
۳) عدم رویش ریش و سبیل بصورت مادرزادی.
۴) تریکوتیلومانیا : کندن ریش و سبیل بدلیل بیماری روانی مانند وسواس یا عادت به کندن آنها.
۵) درمان بیماری های دیگر مثل اشعه درمانی، شیمی درمانی و برداشت تومور درناحیه ریش و سبیل با جراحی.
در جلسه مشورت کلیه علل احتمالی از دست رفتن موهای ریش و سبیل مورد بررسی قرار گرفته و در صورت امکان بایستی تحت درمان قرار گیرند زیرا در صورت عدم کنترل این دسته از علل ریزش موهای ریش و سبیل وحتی با کاشت مو هم احتمال ریزش مجدد موهای کاشته شده وجود دارد.
در صورت وجود تریکوتیلومانیا کاشت ریش و سبیل فایده ای نداشته و بایستی فرد ابتدا به روانپزشک معرفی شود.
همچنین بایستی متذکر شد که کاشت ریش و سبیل در بیماری آلوپسی آره آتا(طاسی منطقه ای)که در آن دایره های کوچک و بزرگ در منطقه ریش و سبیل کاملاً خالی از مو می شوند،فایده ای نداشته و انجام آن در این بیماری ممنوع می باشد.
مشکلاتی که درحال حاضر در تکنیک و روش انجام کاشت ریش و سبیل وجود دارد عبارتند از:
۱)در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملاً شبیه موی ریش و سبیل باشد و لذا موهای کاشته شده به هرحال با موهای فعلی ریش و سبیل تا حدی عدم تطابق دارند(البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلاً ریش و سبیل ندارد، وجود نخواهد داشت).
موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری (مثل رنگ،ضخامت و غیره) تا حدی با موهای قبلی ریش و سبیل فرق می کنند البته در انتخاب محل دهنده مو (دونور)برای کاشت ریش و سبیل دقت کافی بعمل می آید تا این مشکل تا حد امکان کمتر شود ولی باید توجه داشت که هیچگاه این موها کاملاً شبیه موهای قبلی ریش و سبیل نخواهند شد.
۲)با توجه به لوازم فعلی مورد استفاده برای کاشت ریش و سبیل (که البته بسیار ظریف و میکروسکوپیک هستند)نمی توان تراکم شبیه ریش و سبیل طبیعی ایجاد کرد و فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای نرمال ریش و سبیل خواهد بود. البته می توان در جلسات دوم و سوم کاشت ریش و سبیل این فاصله ها را کم کرد ولی به هر حال از نظر تراکم هیچ وقت شبیه ریش و سبیل کاملاً نرمال نخواهد شد.
۳)باتوجه به چرب بودن طبیعی پوست صورت در ناحیه ریش و سبیل امکان بروز جوش های چرکی پس از کاشت ریش و سبیل بیشتر از کاشت موی سر بوده و لذا گاهی لازم است بیمار برای مدتی پس از کاشت ریش و سبیل از آنتی بیوتیک استفاده نماید.البته این مطلب ارتباطی با رشد موهای کاشته شده ندارد.
مراحل برداشت و کاشت موها در مورد کاشت ریش و سبیل شبیه کاشت موی سر است با این تفاوت که در کاشت ریش و سبیل فقط از واحدهای فولیکولی دارای یک یا دو تار مو استفاده شده و سوراخ های پوست بااستفاده از ابزار بسیار ظریف و کوچکی ایجاد می شوند تا محل کاشت کاملاً نامشخص باشد.