۱) تاریخچه

۲) گرافت چیست؟

۳) تذکر بسیارمهم برای متقاضیان کاشت موی طبیعی

۴) ملاحظات قبل از عمل

۵) محدودیت های انجام کاشت مو

۶) تصورات غلطی که دررابطه با کاشت موی طبیعی ونتایج آن درذهن مردم وجود دارد.

۷) یک فرد طاس چه زمانی بهتر است پیوند مو را انجام دهد؟

۸) روش های انجام کاشت موی طبیعی

۹) روش میکروسرجری ( FUT )

۱۰) روش غیر جراحی (FIT )

۱۱) تستهای آزمایشگاهی قبل از عمل

۱۲) توصیه های قبل از عمل

۱۳) داروهای لازم برای کاشت مو

۱۴) مراقبت های پس از کاشت مو

۱۵) عوارض پس از کاشت مو
۱۶) تصحیح کاشت موی قبلی که بصورت نادرست انجام شده است
۱۷) نکات بسیارمهم

۱) تاریخچه
پیوند موی طبیعی با پایان نامه آقای دکتر دیفن باخ درآلمان درسال ۱۸۲۲ با موضوع پیوند مو در حیوانات شروع شد. در دهه ۱۹۵۰ پزشکان ژاپنی برای نخستین بار اقدام به برداشت مو از نواحی گوناگون بدن و کاشت آن در مناطق طاس نمودند.
درسال ۱۹۵۹ دکترنورمن اورنتریخ متخصص پوست آمریکایی اولین بار برای رفع طاسی مردانه، تکنیک برداشت مو از پشت سر و پیوندآن در نواحی طاس جلوی سر را توضیح داد. نظربه اینکه هیچکدام از پزشکان قبل از دکتر اورنتریخ متوجه اثردرمانی این روش برای طاسی مردانه نشدند و وی اولین کسی بودکه پیوند مو را برای رفع طاسی مردانه انجام داد لذا در حال حاضر دکتراورنتریخ را پدر پیوند موی طبیعی می دانند.
کاشت موی طبیعی در ابتدا با استفاده از گرافت های درشت ۵-۴ میلیمتری (دارای ۲۰- ۱۵ تارمو) انجام می شد. این گرافت ها پس از درآمدن، نمای عروسکی بسیارزشتی (مثل موهای مسواک) با نمای ناهنجار به سرشخص داده که با افزایش سن و ریزش موهای اطراف منطقه کاشته شده، این وضعیت بدترگردیده و تصویر کاملاً غیر طبیعی ایجاد می شد. این وضعیت باعث ایجادحس بدبینی و ناامیدی بین متخصصین پوست و بیماران نسبت به نتایج کاشت موی طبیعی شده بود. با پیشرفت علم پزشکی متخصصین پوست از گرافت های کوچکتری به نام مینی گرافت (حاوی ۱۰- ۵ تارمو) و سپس میکروگرافت (حاوی ۳- ۱ تارمو) برای کاشت مو استفاده کردند. متدهای برداشت مو از منطقه پشت سر، چگونگی طراحی خط موی جلوی سر، روش های بیحسی، تکنیک های ایجاد شکاف و گذاشتن گرافت در محل کاشت مو، روش های تربیت تکنسین های متخصص در انجام کاشت مو، همگی در سال های اخیر پیشرفت های اعجاب انگیزی نموده است و امروزه با استفاده از مینی گرافت و چیدمان هنرمندانه آنها در دست متخصصین پوست ماهر در انجام کاشت مو، نتایج کاشت موی طبیعی بسیار عالی و خارق العاده شده است.
قبل از کاشت مو
پس از کاشت مو
نتایج هنرمندانه کاشت طبیعی مدرن و امروزی

۲) گرافت چیست؟
بطور طبیعی موها نه بصورت تکی بلکه به شکل واحدهای فولیکولی از پوست سر خارج می شوند. هر واحد فولیکولی از ۳ – ۱ تار موی ضخیم،۲- ۱ تارموی کرکی، اعصاب و عروق خونی، بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکیل شده است. تراکم واحد فولیکولی در پوست سر آسیایی ها بطور متوسط یکصد عدد در هر سانتیمتر مربع است که اکثر آنها دارای دو تارمو هستند. حدود بیست درصد واحدهای فولیکولی فقط دارای یک تارمو می باشند. هر شخص بطور متوسط دارای ۱۵-۱۲ هزار واحد فولیکولی در پشت و طرفین سر می باشد که می توان پنجاه درصد آنها را بدون اینکه طاسی درمحل برداشت مشخص گردد، برداشت نمود. پس بانک موی یک فرد نرمال حدود ۱۵-۱۲ هزار تار مو جهت کاشت به دست می دهد. البته در مورد این آمار و ارقام اما و اگرهای زیادی وجود دارد و لذا هیچگاه به تبلیغات دروغین افراد در مورد برداشت تعداد زیادی مو اعتماد نکنید و حقیقت امر را فقط از متخصصین پوست متبحر در کاشت مو جویا شوید.
در جریان کاشت موی طبیعی موها بصورت واحدهای فولیکولی (میکروگرافت) از پشت سر برداشته شده و کاشته می شوند و لذا طبیعی ترین نتیجه پیوند مو بوجود می آید زیرا:
۱) امکان رعایت دقیق زاویه رویش مو از پوست وجود دارد.
۲) شکاف لازم در پوست سربرای قراردادن (کاشت) میکرو گرافت بسیار ظریف و کوچک است و لذا عروق خونی پوست آسیب ندیده و خون رسانی به موهای کاشته شده مختل نمی گردد. ظریف بودن شکاف فوق موجب می شودکه پس از بهبودی محل شکاف اسکار (جوشگاه) بوجود نیامده، حفره پوستی در محل کاشت ایجاد نگردد و پوست نا هموار نشود(صاف باقی می ماند).
۳) بدلیل حفظ عروق خونی و اعصاب مو در واحد فولیکولی امکان بقای موهای کاشته شده بسیاربالا است.
۴) میزان هرزرفتن (پرت) موها ناچیزمی باشد.

گرافت های آماده کاشت مو

کاشت موی طبیعی یک حوزه جالب توجه و دینامیک درطب بوده و نتایج درمانی آن درسالهای اخیر تغییرات شگرفی کرده است که این امر عمدتاٌ بدلیل پیشرفتهای تکنیکی درچندسال اخیراست. کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی سرپایی است که در صورت رعایت نکات فنی، انتخاب درست بیمار و وجدان پزشکی باعث درصد بالایی از رضایتمندی بین پزشکان و بیماران می گردد. با این حال میزان آگاهی عمومی نسبت به پیوند موی طبیعی و نتایج مطلوب آن بسیار پایین است.
قبل از کاشت مو
پس از کاشت مو

۳) تذکر بسیارمهم برای متقاضیان کاشت موی طبیعی
نظربه حساسیت بسیاربالای پیوند موی طبیعی و مسائل و مشکلاتی که بعداً ممکن است بوجود آید، توصیه می شودکه این کار حدالامکان توسط متخصص پوست و مو انجام شود زیرا متخصص پوست و مو صلاحیت های علمی و عملی لازم جهت انجام کاشت موی طبیعی را دارا می باشد.
با توجه به اینکه نتایج ناشی از انجام کاشت مو غیر قابل برگشت بوده و ترمیم آنها نیز بسیار مشکل است لذا به متقاضیان محترم این کار صمیمانه توصیه می شود که در انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت و وسواس را بخرج دهند تا بعداً دچارمشکلی ازاین بابت نگردند.
با توجه به اینکه برخی افراد ادعا می کنندکه متخصص کاشت مو می باشند (و اغلب هم این تخصص را از کشورهای خارجی بخصوص کانادا و آمریکا گرفته اند)، بایستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام « تخصص کاشت مو » وجود خارجی ندارد. واقعیت این است که فقط رشته دانشگاهی به نام بیماری های پوست و مو وجود دارد که متخصصین این رشته می توانند در حوزه تخصص خود اقدام به پیوند موی طبیعی نمایند.
با توجه به بمباران تبلیغات در مورد کاشت موی طبیعی در مطبوعات، تلویزیون و بخصوص کانال های ماهواره ای و این نکته که بسیاری از این تبلیغات به شدت وسوسه آور و فریبنده می باشند، تقاضا می شود قبل از انجام کاراز تخصص و تجربه پزشک خود کاملاً مطمئن شوید زیرا بعداً راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رو دربایستی و خجالت در این زمینه مهم و حیاتی را کنار بگذارید و یادتان باشدکه انتخاب پزشک و تحقیق درمورد صلاحیت و تخصص وی حق طبیعی و قانونی شما است. برای کنترول تخصص پزشک معالجتان سه راه وجود دارد:
الف) پروانه مطب پزشک که بایستی حتماً دراطاق ویزیت نصب شده باشد.
ب) استعلام ازدانشگاه علوم پزشکی و یا سازمان نظام پزشکی شهرستان محل طبابت پزشک و یا مراجعه به سایت اینترنتی سازمان نظام پزشکی ایران ( www.irimc.org )
پ) استعلام ازانجمن متخصصین پوست ایران (www.iransocderm.com )
درانتخاب متخصص پوست خود برای انجام کاشت موی طبیعی به نکات ذیل دقت فرمایید:
۱)آیا ایشان شما را در زمینه جنبه های زیبایی شناسی و نتایج هنرمندانه کاشت مو راهنمایی می کند یا اینکه فقط به مسایل پزشکی قضیه اشراف دارد؟
۲) آیا وی برای جلسات احتمالی بعدی کاشت مو با شما صحبت می کند و به بیان دیگر نگران وضعیت شما در آینده نیز هست و برنامه ریزی بلندمدت برای شما می کند یا اینکه فقط به این فکر است که برای این جلسه پولی گرفته و شمارا به حال خود رها کند؟
۳) آیا پزشک درمورد مشکلات و عوارض جانبی کاشت مو با شما صحبت می کند یا اینکه فقط از خودش و کارش تعریف و تمجید می نماید؟
۴) آیا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی ازمتقاضیان کاشت موی طبیعی جواب منفی داده و یا اینکه انجام کاشت مو در آنها را به تعویق بیندازد؟
۵) آیا ایشان فقط به نشان دادن عکس های قبل و بعد برخی از بیماران خود اقدام می کند یا اینکه بیماران خود را به شما معرفی می کتد تا از نزدیک آنها را دیده و در مورد کار با آنها صحبت نمایید؟

نتیجه کاشت موی طبیعی اگر توسط فرد دارای تجربه علمی و عملی انجام شود.

۴) ملاحظات قبل از عمل
معاینه ابتدایی متقاضی کاشت موی طبیعی و مشورت ایشان با پزشک معالج بسیار اهمیت داشته و کلید موفقیت در این کار به حساب می آید. برخی سؤالاتی که معمولاً از سوی پزشک مطرح می شوند عبارتنداز:
هدف شما از این کار چیست؟
چه ایده آل هایی درذهن خود از این کار دارد؟
کدام قسمت سر از نظر داشتن مو بیشتر برایتان اهمیت دارد؟
مدل موی مورد علاقه شما چیست؟
تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، سابقه استفاده از دارو برای درمان و لوازم آرایشی برای پوشانیدن منطقه طاسو بسیاری نکات مهم دیگر در جلسه مشاوره مورد سؤال قرار می گیرند.
تمامی سؤالات و ابهامات فرد در رابطه با پیوند مو به درستی و باصداقت قبل از انجام کار پاسخ داده می شوند.گاهی بیماران در مورد پرسش هایی که دارند خجالت کشیده و نمی توانند چیزی را که در ذهن تصورمی کنند، بیان نمایند. در این مواقع پزشک بایستی به کمک بیمارآمده و با طرح سؤالات درست نکات ناگفته را به زبان آورده و سپس از بیمار سؤال شودکه آیا شما در مورد تمامی سؤالات خود قانع شدید و آیا همه مطالب را به درستی فهمیدید؟ برخی نکاتی که معمولاً مورد سؤال از سوی بیمارقرارمی گیرند عبارتند از:
تعدادجلسات موردنیاز برای نتیجه مورد نظربیمار، تعدادجلساتی که عملاً امکان انجام آن در فرد وجوددارد، مدت زمان هر جلسه، فاصله بین جلسات، هزینه کلی جلسات کاشت مو و نتیجه ای که نسبت به این هزینه مورد انتظار است، درد حین عمل و ساعات و روزهای پس ازآن، مدت زمانی که طول می کشد تا پس از هر جلسه علایم جراحی برطرف شده و وضعیت سر به حالت تقریباً عادی برگردد،آیا دیگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهندشد؟ آیا پس از درآمدن موهای کاشته شده مردم می فهمندکه موهای من از نوع کاشته شده است یا اینکه نمای کارکاملاً طبیعی خواهدبود؟ مراقبت های بعد از کاشت مو از نظر نوع، میزان و مدت زمان لازمه.
متخصص پوست مجرب درانجام کاشت مو در موردفرم طاسی سرشخص، احتمال پیشروی آن، وضعیت بانک موی پشت سرفرد، نتیجه احتمالی کاشت مو، تعیین بهترین ناحیه برای کاشت مو از نظرمسائل زیبایی شناسی و بسیاری نکات کوچک ولی مهم دیگربه تفضیل صحبت کرده و همه مسایل را برای شخص بازمی کند.
برنامه ریزی درازمدت برای انتخاب فرد مناسب کاشت مو خیلی مهم است. انتظارات شخص باید واقعی و متناسب با شرایط وی باشد. متذکر می شویم که طبیعی ترین نتیجه پیوندمو با تکنیک کاشت به روش میکروگرافت بدست آمده یعنی پس ازمدت زمان مقرر (۹ – ۶ ماه) هیچ کس متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت مو کاملاً طبیعی بنظر می رسد ولی بدلیل محدودیت هایی که بصورت ذاتی درتکنیک های کاشت مو وجود دارد هیچگاه نمی توان تراکم کاملاً شبیه موهای طبیعی را ایجاد کرد.
بهترین فرد برای پیوند موی طبیعی کسی است که در منطقه دهنده مو دارای موهای ضخیم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نیز قابل ملاحظه ولی محدود باشد. اگر تراکم موهای قبلی بیمار در منطقه گیرنده مو زیاد باشد ممکن است وی پس از کاشت مو متوجه افزایش بیشتر تعداد موها نشده و لذا رضایت کافی بدست نیاید.

موهای کاشته شده دائمی بوده و لذا بخصوص درمورد خط رویش مو درجلوی سر بایستی کاملاٌ بیمار را توجیه کردو از بابت آن رضایت کامل داشته باشد. درغیراین صورت درآینده مشکلاتی وجود خواهد داشت. قبل از پیوند بایداین خط را دقیقاً مشخص نمود و چون این خط برای مابقی عمربیمار باقی می ماند لذا باید در طراحی آن نهایت دقت را نمود. طراحی این خط یکسری محاسباتی داردکه رعایت آنها برای حصول نتیجه خوب و طبیعی بسیارمهم است.
بطورکلی مهمترین قسمت موی سرازنظر علم زیبایی شناسی چهره، خط رویش مو درجلوی سرمی باشد. این خط اولین قسمتی ازچهره است که درجلوی چشم بیننده به نظرآمده و می تواندنمادی ازسن، زیبایی، جوانی و خوش تیپ بودن وی باشد. این خط چیزی است که به اصطلاح قاب (چهارچوب) صورت را تشکیل داده و لذا اهمیت فوق العاده ای در زیبایی چهره بازی می کند. بنابراین بازسازی خط فوق به صورت تا حدامکان طبیعی و متناسب با سن بیمار و با در نظر گرفتن آینده وی، مهمترین بخش کاشت موی طبیعی بوده و بایستی وقت و انرژی زیادی برای آن صرف نمود.
در صورت صرف وقت و دقت کافی چنین خط موی زیبایی خلق خواهد شد.

خط رویش مو درجلوی سر درحقیقت یک نوار به عرض چند میلیمتر بوده که به صورت طبیعی دارای چندمشخصه می باشد:
۱) شکل کلی این خط شبیه حرف M است بدین معنی که درطرفین مقداری تو رفته بوده و در وسط به سمت جلو متمایل است.
۲) این خط در هر قسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زیگزاگ است یعنی یک خط صاف و یک دست نمی باشد.
۳) موهای این نوار بصورت فولیکول های تک مویی و نازک هستند.
۴) زاویه خروج موها از پوست در همه جای این نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت های کناری، موها ضمن حفظ این زاویه مقداری به طرفین هم متمایل شده اند.
۵) درهرقسمت از این نوار همه موها دارای زاویه یکنواخت بوده و هم جهت می باشند.
تمامی این موارد بایستی در کاشت مو در این منطقه حساس رعایت شود در غیر اینصورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آیدکه بسیار زشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غیرممکن می باشد.
طراحی صحیح خط موی جلوی سر
متقاضیان محترم کاشت موی طبیعی بایستی درنظرداشته باشندکه نتیجه کلی کاشت موی طبیعی از نظررضایت بخش بودن و طبیعی شدن کاربه عوامل زیر بستگی دارد:
الف) میزان پوشش دهی موها درمنطقه کاشت که خود تابعی از فاکتورهای ذیل است:
تراکم (تعداد) موهادرناحیه دهنده (بانک مو)، مشخصات ظاهری موهای ناحیه دهنده، مشخصات پوست سر (ازجمله رنگ پوست) درمنطقه طاس، سایز و شکل کلی سربیمارو مشخصات پوست سر در منطقه دهنده.
ب) میزان مهارت پزشک از نظر علم پزشکی و لذا این کار حدالامکان بایستی توسط متخصص پوست و مو انجام شود. اگر به متخصص پوست مراجعه کرده و ایشان به دلایل متعدد توصیه کردکه کاشت مو به درد شما نمی خورد حتماً حرف او را قبول کرده و برای اطمینان به پزشکان با تخصص های دیگر مراجعه نکنید زیرا متخصص پوست است که بدلیل برخورداری از علم کاشت مو و وجدان کاری ناشی از این دانش بهترین توصیه را به شما می نماید.
پ) هنر متخصص پوست که بتواند با استفاده از نقاط ضعف و قوت بیمار بهترین نتیجه ممکن را برای حال و آینده وی بوجود آورد.
ت) وجدان کاری پزشک که سهم عمده ای از کار را تشکیل می دهد.
ث) انتخاب بیمار مناسب کاشت موی طبیعی از هر نظر (سن، نوع ریزش مو و فاکتورهای دیگر).
ج) وضعیت روحی و روانی بیمار، اهداف ، آرزوها و انتظارات وی که بایستی منطقی و واقع گرایانه باشد.

۵) محدودیت های انجام کاشت مو
کاشت موی طبیعی مثل همه کارهای دست بشر دارای یکسری محدودیت های بالقوه می باشد. این محدودیت ها بر دو نوع هستند:
الف) محدودیت هایی که در رابطه با بیمار می باشند.
۱) تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو. واضح است که هرچقدرمنطقه دهنده مو درفردکوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمتر شده و بالطبع نتیجه کاشت مو هم ضعیف تر خواهد بود.
۲) کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو. هر چقدر مو نازک تر و رنگ آن روشن تر باشد میزان پوشانندگی آن (نسبت به موهای ضخیم و مشکی) کمتر بوده و تراکم کمتری ایجاد می کنند. در ضمن موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.
۳) وسعت منطقه طاس. مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس(وچون بهرحال تعداد موهای برداشت شده محدوداست) میزان تراکم موهای کاشته شده (یعنی تعداد موها درهرسانتیمترمربع) نیزکاهش می یابد.
ب) محدودیت هایی که دررابطه با تکنیک کاشت موی طبیعی درحال حاضر وجوددارند(به توضیحات قسمت بعدی توجه کنید).
بالا
۶) تصورات غلطی که در رابطه با کاشت موی طبیعی و نتایج آن در ذهن مردم وجود دارد