فیناستراید

قرص فیناستراید (Propecia) به مقدار یک میلی گرم در روز داروی دیگری است که فقط در آقایان قابل استفاده است. مکانیسم اثر فیناستراید مهار فعالیت آنزیم ۵ آلفارداکتاز در ریشه مو می باشد. ۵- آلفارداکتاز آنزیمی است که برای فعالیت بعضی هورمونهای مردانه(آندروژنی) لازم است. فولیکول های مو و غدد چربی در پوست نسبت به هورمونهای مردانه (آندروژنی) حساس هستند و به اثرات آنها واکنش نشان می دهند. قوی ترین هورمون آندروژنی،تستوسترون است که در داخل سلول های حساس (مانند فولیکول های مو و غدد چربی در پوست) توسط آنزیم ۵- آلفاردوکتاز تبدیل به دی هیدرو تستوسترون شده و سپس این ماده روی سلول اثر می گذارد.مردان با سطح عادی یا بالای این آنزیم،بیشتر احتمال دارد که ریزش موی تیپ مردانه(آندروژنتیک)و بزرگی خوش خیم غده پروستات پیدا کنند.
فیناستراید ابتدا برای درمان بزرگی خوش خیم غده پروستات به کار می رفت.به دنبال استفاده از آن،اثربخشی آن در درمان ریزش موی تیپ مردانه نیز مشاهده و ثابت گشت.
متعاقب مصرف فیناستراید میزان دی هیدروتستوسترون تا حدود ۳/۲ کاهش پیداکرده در حالیکه تستوسترون تغییری نمی کند لذا مصرف آن اثر قابل ملاحظه ای بر تستوسترون بدن ندارد. تأثیر پذیری قرص فیناستراید در بهبودی ریزش مو در فرق سر بیشتر از جلوی سر و خط رویش مو بوده و نیز مصرف فیناستراید منجر به رشد موهای ضخیم و بلندمی گردد .
اثر درمانی قرص فیناستراید حدود ۶ – ۳ ماه پس ازشروع دارو مشخص شده و یکسال بعد به حداکثر خود می رسد. این اثرات در طی سال دوم درمان ثابت مانده و یا کمی کاهش پیدا می کنند. قرص فیناستراید بی خطر بوده و عوارض جانبی آن خفیف، اندک و اکثراً قابل برگشت می باشند. این عوارض عمدتاً مربوط به کاهش خفیف دراعمال جنسی مردانه (مانند کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ وکاهش حجم منی) بوده و اهمیتی ندارند زیرا اولاً با ادامه درمان بتدریج ناپدید شده و ثانیاً درصورت قطع درمان نیز ظرف مدتی ازبین می روند. درارتباط با قرص فیناستراید هیچگونه تداخل دارویی و یا آثارسؤ برکبد، کلیه، مغزاستخوان، چربی خون و تعداد اسپرم ها مشاهده نشده است. نظر به اینکه مصرف فیناستراید موجب اختلال در اندازه گیری یک ماده مربوط به تشخیص سرطان پروستات در آزمایش خون می گردد لذا فرد مصرف کننده فیناستراید در صورت مراجعه به پزشک بایستی استعمال این قرص را به ایشان اطلاع دهد.
اثرات مثبت درمانی فیناستراید و ماینوکسیدیل با قطع مصرف آنها در عرض چند ماه از دست رفته و ریزش موهای فرد دقیقاً به وضعیت اولیه یعنی حالت قبل از مصرف دارو بازمی گردد.توجه داشته باشید که با قطع مصرف این داروها ریزش موها تشدید نمی گردد بلکه موهایی که تحت اثر این داروها حفظ شده و یا ضخیم تر شده بوده اند بدلیل قطع دارو به تدریج به وضعیت اولیه خود در آمده و تحت تاثیر فرآیند طاسی مردانه دوباره دچار ضعیف شدگی و در نهایت ریزش می شوند.
علیرغم موقتی بودن اثرات مثبت داروهای فوق و مشکلات مصرف آنها، متخصصین پوست غالباً توصیه می کنندکه این داروها در کنار کاشت موی طبیعی برای چند سال (و گاهی همه عمر) استفاده شوند. علت این است که معمولاً بهترین نتیجه کاشت مو برای طاسی مناطق جلو و قله سر بوجود آمده و نیز بالاترین نتیجه مصرف این داروها برای طاسی منطقه ورتکس حاصل می گردد لذا منطقی است که نتیجه بگیریم مصرف همزمان این داروها با کاشت مو نتایج مفید پیوند مو را فوق العاده تشدید نموده و رضایتمندی بیمار و پزشک را افزایش می دهد.

در خانم ها ریزش موی شبیه نوع آندروژنتیک وجود دارد که به ریزش موی تیپ زنانه معروف است با این حال استفاده از قرص فیناستراید در خانم ها ممنوع است. فیناستراید می تواند روی جنین پسر یک خانم حامله اثر نامطلوب داشته باشد و سبب بروز ناهنجاریها در جنین گردد.به همین علت در خانم های باردار و یا خانم هایی که احتمال باردار بودنشان در طی دوره درمان می رود،تجویز نمی شود و استفاده از آن در خانمهای باردار ممنوع است. همچنین خانم های حامله نبایستی تماس پوستی با قرص فیناستراید داشته باشند (مثلاً با دست خود دارو را به شوهرشان ندهند).