تزریق بوتاکس

در کدام مناطق صورت می توان تزریق بوتاکس داشت؟

برخی از نقاط بدن بیشتر مستعد چین و چروک هستند. وقتی تصمیم به بوتاکس می گیرید، شناخت این مناطق می تواند نتیجه را برای شما رضایتمندتر کند. در ادامه تمام نقاطی که برای تزریق بوتاکس پیشنهاد می شوند، آماده است.


تزریق بوتاکس در خطوط اخم (بین ابروها)

خطوط اخم، چین های عمودی بین ابروها هستند که هنگام خستگی یا عصبانیت مشخص می شوند. این جا یکی از مناطقی است که بوتاکس کارآیی بالایی دارد.

یک فرد حرفه ای می تواند با دقت این خطوط ابرو را بر طرف کند و چهره ای جوان و ریلکس به شما هدیه دهد. اگر خطوط اخم عمیق باشند، احتمالاً پزشک به شما پیشنهاد می دهد از پرکننده ها یا فیلرهای پوست به همراه بوتاکس استفاده کنید که راهی بسیار موثر برای پر کردن و صاف کردن خطوط به طور همزمان است.

تزریق بوتاکس در خطوط پیشانی

به این خطوط، خطوط تعجب هم گفته می شود. این خط ها وقتی ظاهر می شوند که ابروهایتان را بالا می برید. هرچقدر که سنتان بالا می رود، این خط ها هم بیش تر پیدا می شوند.

خطوط اضافی در این قسمت می تواند به چهره حالتی مسن بدهد. خطوط افقی ابرو اغلب به علت پیری ژنتیکی است. نور آفتاب و سیگار کشیدن هم می توانند منجر به شکل گیری خطوطی شوند که عمیق تر و درمان آن ها سخت تر است.

بوتاکس می تواند این خطوط را کم تر کند اما آن ها را به طور کامل از بین نمی برد. احتمالاً پزشک به شما پیشنهاد می دهد که از بوتاکس به همراه روش دیگری مثل پرکننده ها استفاده کنید.

تزریق بوتاکس در اطراف چشم ها (پنجه کلاغی)

وجود خطوط پنجه کلاغی در گوشه های خارجی چشم و حضورشان حتی زمانی که نمی خندید، اغلب در ارتباط با بالا رفتن سن است. بوتاکس در کاهش آن ها بسیار موثر است. این ناحیه، یکی از رایج ترین مناطق برای این درمان است.

افتادگی پلک ها باعث ریزتر نشان دادن چشم ها می شود، پس اگر در این ناحیه ارزیابی خوبی انجام شود بوتاکس می تواند به بالا رفتن پلک های افتاده هم کمک کند.

تزریق بوتاکس در ابروها / پلک های افتاده

این یک تکنیک پیشرفته است که می تواند ابروهای شما را لیفت کند و طوری بالا ببرد که دوست دارید. گاهی به این روش، لیفت ابروی شیمیایی یا لیفت صورت با بوتاکس گفته می شود.

این شیوه نیاز به یک متخصص باتجربه دارد تا به دقت در منطقه ی بالای صورت تزریق را انجام دهد، طوری که چشم ها باز شوند و پلک های افتاده بالا بروند.

در صورت افراد جوان، ابرو خوب حفظ می شود و موقعیتش بالا باقی می ماند. در حالیکه، اثر افزایش سن می تواند منجر به افتادن ابرو شود. این موضوع می تواند منجر به ایجاد خطوط افقی در پوست اطراف شود.

بوتاکس می تواند برای خنثی کردن این اثرات بسیار موثر باشد و ابروها را بالا ببرد. با این حال، مهم است که از این درمان در این ناحیه به اندازه استفاده کنید تا یک چهره ی متعجب نصیبتان نشود.

از آن جا که صورت هر کس منحصر به فرد است باید با پزشکتان در مورد محل دقیق تزریق و نتایجی که انتظارش را دارید در جلسه ی مشاوره صحبت کنید.

تزریق بوتاکس در بالای بینی (خطوط خرگوشی)

خطوط خرگوشی خطوطی هستند که وقتی بینی به سمت بالا کشیده می شود، پدید می آیند. تزریق دقیق بوتاکس در هر طرف بینی می تواند به کاهش این خطوط کمک کند. با این حال، تزریق را باید یک فرد بسیار باتجربه انجام دهد چون اگر این کار با دقت انجام نشود، ممکن است روی لبخند شما تاثیر بگذارد. 

تزریق بوتاکس در زیر چشم ها (ناودان اشکی)

اگر چه امکان صاف و پر کردن چین های ظریف زیر چشم وجود دارد، ولی در مورد این ناحیه باید با دقت، عمل کرد. ماهیچه ای که تزریق در آن صورت می گیرد همان ماهیچه ای است که تا حدودی پلک پایین را کنترل می کند؛ بنابراین اگر مقدار زیادی از ماده استفاده شود، یا محل تزریق اشتباه باشد، ممکن است منجر به افتادگی پلک پایین شود.

اگر زیر چشم ها پف وجود دارد، یعنی ناحیه ی بین پلک پایین و بالای گونه، ممکن است درمان دیگری نیاز باشد که موثرتر از بوتاکس است یا می توان از درمانی همراه با بوتاکس استفاده کرد.

برای مثال، پف و کیسه های زیر چشم ها اغلب نتیجه ی از دست رفتن حجم ناحیه ی ناودان اشکی است، و پرکننده ها می توانند در این مورد مناسب تر باشند.

تزریق بوتاکس در خطوط بالا و پایین لب

خطوط ظریف اطراف دهان که با بالا رفتن سن بیش تر ظاهر می شوند، یکی از مشکلات زیبایی هستند و اغلب متخصصان توصیه می کنند که این خطوط را به جای بوتاکس، با پرکننده ها درمان کنید.

برای خندیدن و دیگر جلوه های چهره ماهیچه های زیادی در این ناحیه استفاده می شوند. اگرچه ممکن است بعضی متخصصان از بوتاکس برای بالا بردن گوشه های دهان و بهبود حالت لبخند فرد استفاده کنند، اما درمان معمولاً همراه با پرکننده ها انجام می شود.

برای خطوط دیگر اطراف دهان، اکثر متخصصان احتمالاً پیشنهاد می کنند که از پرکننده های پوست استفاده کنید تا با کم ترین ریسک، اگر نگوییم بدون هیچ ریسکی، چروک ها صاف شوند و سطحی صاف ایجاد شود.

.

تزریق بوتاکس در فک و گردن

همچنان که پا به سن می گذاریم، خطوط و چروک های گردن به علت برخی عوامل ممکن است بیش تر شوند:

 • ژنتیک
 • اثر جاذبه روی پوست
 • کم شدن کلاژن
 • فعالیت زیاد عضلات صورت

بوتاکس می تواند برای صاف کردن گردن با روشی به نام لیفت Nefertiti استفاده شود. این روش می تواند دو نوع خط اطراف گردن را کم کند:

✅ خطوط افقی

هر چه سنمان بالاتر می رود، چین ها یا نوارهای افقی به طور طبیعی روی گردن شکل می گیرند. این خطوط را می توان با تزریق مقدار کمی بوتاکس بالا و زیر چین ها کاهش داد. برخی متخصصان به این روش، گردنبند بوتاکس هم می گویند چون می توان آن را دور تا دور گردن استفاده کرد. این نوع از خطوط را می توان با استفاده از ترکیب بوتاکس و پرکننده های پوست هم درمان کرد.

✅ خطوط عمودی

بعضی از افراد، به ویژه آن هایی که خیلی ورزش می کنند، دچار یک سری برآمدگی های طناب شکل عمودی روی گردنشان می شوند که به خصوص وقتی صحبت می کنند کاملاً آشکار است. این طناب-مانندها به وسیله ی عضلات پلاتیسمای گردن ایجاد می شوند که در طول سال ها غذا خوردن، و ایجاد کشش و تنش در فک و آرواره، قوی شده و رشد کرده اند.

این عضلات از بالای قفسه ی سینه تا پایین خط آرواره ادامه دارند و وقتی شخص لبخند می زند آشکارتر می شوند. به شل شدن و ضعف عضلات پلاتیسما گاهی اوقات «گردن بوقلمونی شکل» هم گفته می شود. این مشکل را می شود به شیوه ای موثر با بوتاکس حل کرد.

تزریق بوتاکس در چانه (برای جلوگیری از فرورفتگی)

همچنان که سنمان بالاتر می رود، ماهیچه های چانه، که نامشان ماهیچه های منتالیس است، فعال تر می شوند یعنی خیلی بیش تر از آن چیزی که باید حرکت می کنند و خم می شوند و ظاهری فرو رفته و چروک خورده پیدا می کنند. این پدیده با موارد زیر تشدید می شود:

 • تحلیل عضله، که باعث می شود پوست نازک تر و نرم تر شود
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • تحلیل استخوان
 • تحلیل لثه

بوتاکس می تواند این عضله ها را در حالت ریلکس قرار دهد و در نتیجه، باعث صاف شدن و کاهش کلی اثر فرورفتگی چانه شود.

تزریق بوتاکس در زاویه ی فک

دوره های طولانی دندان قروچه و قفل شدن فک، که براکسیسم نام دارد، می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • فرسایش دندان ها
 • سردرد
 • گوش درد

در بسیاری از موارد، براکسیسم در ارتباط با استرس است و اغلب در طول خواب به صورت ناخودآگاه اتفاق می افتد. بیماری های خواب، مثل خُر و پف و آپنه خواب (وقفه ی تنفسی) با بروز براکسیسم در ارتباط اند.

براکسیسم دائمی نیست، با این حال، دوره های آن هنگام وجود استرس زیاد، اتفاق می افتند. بیماران در معرض این مشکل هم هستند که اغلب وقتی خواب هستند فکشان را به شدت به هم فشار می دهند و با فک های قفل شده به هم از خواب بیدار می شوند. با تزریق بوتاکس به ماهیچه های آرواره می توان آن ها را ریلکس کرد و مشکل را به طور موثری حل کرد.

 

دکتر فاطمه یکه زارع متخصص کاشت مو و کاشت ابرو در کلینیک آرین سیما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *