اهمیت مو در تاریخ بشر
اهمیت مو برای انسان
وظایف مو در انسان
ساختمان مو
مراحل رشد مو
مشخصات ظاهری مو
نکاتی جالب در مورد مو

مو در طول تاریخ همواره یک علامت و نشانه مهم برای بشر محسوب شده و از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است. مو بعنوان نمادی از جنسیت، وضعیت اجتماعی، دینی و شغلی فرد دارای اهمیتی برابر با طرز لباس پوشیدن، میزان زیورآلات (جواهرات) و حتی نوع اسلحه شخص بوده است.
مو در دوران های بسیار قدیم نیز ارزش و اعتبار زیادی برای بشرداشته است. چندین سال پیش جسد یخ زده مردی در یخچال های واقع در نزدیکی مرز اتریش با ایتالیا پیدا شد. با توجه به اینکه ظاهر این مرد شبیه مردان امروزی بود، در ابتدا اینطور تصور شدکه وی به تازگی مرده است ولی باستان شناسان پس از مطالعه بر روی البسه و اسلحه او متوجه شدندکه جسد متعلق به بیش از پنج هزار سال قبل می باشد. موهای این جسدکاملاً مرتب و در حدود ۹ سانتیمتر طول داشته و ریش وی نیز بخوبی کوتاه شده بود. همه اینها حاکی از توجه عمیق انسان به مدل مو و ریش حتی درزمانهای بسیار دور می باشد.
در مصر باستان، پسران فرعون موهای خود را به فرم خاصی بافته و در سمت راست سر درست در پشت گوش آویزان می کردند. فرعون هم همیشه با کلاه گیس در میان مردم ظاهر می شد. حتی امروزه هم قضات مرد یا زن انگلیسی بعنوان یک سنت در هنگام حضور در دادگاه از کلاه گیس موی اسب استفاده می کنند.
قدیمی ترین متن پزشکی که در حال حاضر وجود دارد یک پاپیروس مربوط به نسخه ای از پزشکان مصر باستان در رابطه با پمادی برای درمان ریزش مو است. در این پماد از چربی کروکودیل و مدفوع اسب آبی به مقدار مساوی استفاده شده است. بقراط (پزشک یونان باستان) متوجه ارتباط بین اندام های جنسی و طاسی مردانه شده و اولین کسی بود که گزارش کرد مردان خواجه (کسانی که قبل از بلوغ اخته شده اند) دچار طاسی مردانه نمی شوند. ظاهراً علت توجه بقراط به طاسی مردانه این بوده که خود بقراط نیز طاس بوده است. نسخه پیشنهادی بقراط برای جلوگیری از ریزش مو مالیدن مخلوطی از زیره سبز، مدفوع کبوتر، ترب کوهی و گزنه به منطقه طاس می باشد. امروزه منطقه ای از سرکه شامل پشت و طرفین آن بوده و بصورت طبیعی دچار ریزش مو نمی شود را گاهی اصطلاحاً تاج گل بقراط (Hippocratic wreath) می نامند.
وقتی به دوران عهد عتیق می رسیم داستان سامسون یکی از نمونه های جالب از توجه بشر به از دست دادن موها است. قدرت سامسون برای از بین بردن اشرار درگرو این بود که موهایش بلند بوده و کوتاه نشوند و زمانی که دلیله موهای او را کوتاه کرد نیروی سامسون بطور کامل از بین رفت.
کشیش ها و نمازگزاران مسیحی در زمان قدیم موهای خود را از فرق سر می تراشیدند تا بدین ترتیب عدم علاقه به دنیا و پاکدامنی خود را نشان داده و بگویندکه وجود آنها وقف خدا شده است. درقرون وُسطی بدلیل شدت توجه مسیحیان به امور اُخروی تراشیدن موهای فرق سر رایج تر شده بطوریکه گاهی فقط باریکه ای ازمو در طرفین سر باقی می ماند.
دردوران پادشاهی لویی چهاردهم در فرانسه استفاده ازکلاه گیس بعنوان علامتی از اشرافیگری مد شده بود. لویی در زمان جوانی موهای زیبایی داشت و او بود که بدلیل از دست دادن موهایش در دوران پیری رسم کلاه گیس گذاشتن را در فرانسه رایج کرد. در برخی موارد فرانسویان لوازم شخصی خود مانندکشتی های کوچک و قفس پرندگان (که دارای پرنده زنده هم بود!) را در روی کلاه گیس می گذاشتند و گاهی وزن این کلاه گیس به ۹-۶ کیلوگرم نیز می رسید. رسم کلاه گیس گذاشتن تا اواسط قرن هجدهم همچنان در فرانسه ادامه داشت.
درآسیا هم مو برای نشان دادن جایگاه اجتماعی و مذهبی فرد دارای اهمیت فراوانی بوده است. روحانیون بودایی موهای سرشان را بطورکامل می تراشیدند. قهرمانان سامورایی در ژاپن موهای جلو و بالای سر را تراشیده و مابقی موهایشان را بصورت یک دسته بافته شده در بالای سر گره می زدند. حتی در زمان حال هم کشتی گیران سامورایی موهای خود را در پشت سر به فرم خاصی می بافند اگرچه تراشیدن موهای جلو و بالای سر منسوخ شده است. مردان چینی هم معمولاً موهای خود را در پشت سر بافته و آویزان می کردند. در دوران انقلاب چین (سال ۱۹۲۲) آویزان کردن موهای بافته شده در پشت سر برای مردان ممنوع و عدم رعایت این مسئله جرم تلقی می شد و لذا این رسم دراکثر نواحی شهری چین از بین رفت ولی در بسیاری ازروستاها همچنان ادامه دارد.
در جوامع امروزی هم مو دارای اهمیت فراوانی از نظراجتماعی، فرهنگی و مذهبی بوده و در نشان دادن شخصیت فرد نیز مهم می باشد. دربسیاری از گروه های اجتماعی مانند خوانندگان راک، پانک ها، یهودیان ارتودوکس، کریشناها، سیک ها، صوفیان، بودائیان و هندوها مو بسیار مهم بوده و از دست دادن آن یک فاجعه تلقی می شود.

اهمیت مو برای انسان
برای همه انسان ها داشتن مو مؤید جوانی و سلامتی بوده و در طرز تلقی مثبت فرد از شخصیت خودش اهمیت انکارناپذیری دارد. اهمیت فوق العاده مو برای بشر را می توان از چند زاویه مورد بررسی قرارداد:
۱) مو دارای تأثیر بسیار زیادی در روابط اجتماعی بین انسان ها است. از نگاه اکثریت افراد جامعه اشخاص کم مو یا طاس بصورت افراد پیر، مسن و کم بنیه به نظرآمده و این امرگاهی حتی در ترقی درجه شغلی فرد نیز دخالت مستقیم دارد. کسانی که مو داشته ولی دارای موهای زشت و بد منظره هستند هم معمولاً نمی توانند در جامعه بخوبی ظاهرشده و از برخورد با دیگران امتناع می کنند. این مسئله موجب شیوع بیشتر افسردگی در این افراد شده و از میزان موفقیت های شغلی و اجتماعی آنان می کاهد.

قبل از کاشت مو
بعد از کاشت مو
۲)مو درآنچه که هرشخص بعنوان تصویری از بدن در ذهن خود دارد و نیز اعتماد و احترام به نفس وی نقش بسیار مهمی را ایفامی کند. می توان گفت که هیچ قسمت دیگری از بدن مثل مو نیست که بتوان آن را به این سادگی و فوریت تغییرداد و یا آن را دستکاری کرد. شخص می تواند در عرض مدت کوتاهی موهایش را کوتاه یا بلندکند، موج دار (فر) و یا صاف نماید، شانه کند، به آنها حالت و مدل بدهد، رنگ کند و یا بی رنگ (بلیچ) نماید و یا اینکه موهایش را ببافد و خلاصه هر مدلی که بخواهد به موهایش بدهد و برخلاف خالکوبی و سوراخ کردن قسمت های مختلف بدن، تغییراتی که به موها می دهیم را می توان بلافاصله از بین برد.
۳) موهای سر را نمی توان با لباس پوشانید یعنی کاملاً در معرض دید هستند و لذا معمولاً موی انسان اولین مشخصه ای است که دیگران به آن دقت کرده و در غالب موارد نخستین و مهم ترین بخشی از مشخصات ظاهری فردکه به آن اشاره می شود، موهای فرد و موارد در رابطه با آن می باشد.

قبل از کاشت مو
بعد از کاشت مو

 

۴) شیوه آرایش و مدل موهای هر فرد علامتی از طبقه اجتماعی، حرفه ای، فرهنگی و مذهبی وی بوده و با نگاه کردن به موی شخص می توان فهمیدکه تصورات ذهنی وی نسبت به خودش و دیگران به چه میزان است.
۵) مو وسیله مهمی برای ابراز وجود شخصی انسان در اجتماع بوده و از دست دادن آن می تواند موجب کاهش اعتماد به نفس و در مواردی بروز ناامیدی گردد. بنابراین مو برخلاف ظاهر ساده و معمولی اش یک ارگان بسیار باارزش و پیچیده می باشد.
۶) مو نقش بسیار مهمی از نظر تعیین سن و وضعیت کلی سلامتی شخص دارد زیرا موهای سالم و پرپشت فرد را جوان تر و سرحال تر نشان می دهد. البته نشانه های دیگری هم برای این مسایل وجود دارند از قبیل وضعیت پوست، شفافیت چشم ها، توده عضلانی فرد و طرزرفتار وی ولی فرق این ها با مو دراین است که همه این نشانه ها را می توان با طرز لباس پوشیدن تغییر داد ولی موها درمعرض دید مستقیم و عریان دیگران بوده و اثرآن به مراتب بیشتر می باشد. یک سر پر از موهای مشکی و سالم همیشه علامتی ازجوانی، بشاش بودن و در نگاه دیگران خوش تیپ بودن فرد است.

 

 
وظایف مو در انسان
هنوز به روشنی معلوم نیست که چرا انسان دارای مو است و چرا مشخصات موهای وی در نقاط گوناگون بدن با همدیگر متفاوت هستند. پیشینیان ما دارای بدن پر موتری نسبت به ما بوده اند و معلوم نیست که چرا انسان امروزی کم موتر شده است اگر چه می توان این مطلب را در ارتباط با استفاده بیشتر از لباس برای محافظت وگرم شدن در انسان امروزی دانست.
مو می تواند بعنوان عایقی در برابر سرما عمل نماید اگر چه این وظیفه در انسان اهمیت زیادی نداشته و در ضمن نمی تواند بیانگر تفاوت هایی باشد که از نظر شکل و وضعیت مو بین گروه های گوناگون انسانی وجود دارد. برای مثال اکثر اقوام آسیایی دارای بدن و صورت بسیار کم موهستند اگر چه بسیاری از آنها مانند ساکنین تبت و مغولستان درآب و هوایی به شدت سرد زندگی می کنند.
یکی دیگر از وظایف مهم مو افزایش قابلیت لمس درسطح پوست است بطوریکه در پوست مودار حتی حرکت بسیار ظریف و آهسته یک حشره به خوبی احساس می شود. علت این مسئله وجود یک گیرنده عصبی حسی درست در محل ریشه مو است. تغییر وضعیت تار مو با عوامل خارجی مثل حرکت یک مورچه یا پشه موجب تحریک این عصب و درک آن احساس توسط شخص می گردد.
مو در اکثریت حیوانات نقشی در مکانیسم دفاعی حیوان بازی می کند بدین ترتیب که در مواجهه با خطر موهای حیوان سیخ شده و لذا حیوان بزرگتر و ترسناک تر به نظر می آید. چنین حالتی را می توان در موهای گردن سگ و دم گربه به وضوح مشاهده نمود. نمونه بسیار بارز استفاده از مو بعنوان مکانیسم دفاعی در جوجه تیغی مشاهده می شود. در این حیوان تیغ ها (که درحقیقت موهای تغییرشکل یافته هستند) در مواجهه با خطرشدیداً راست شده و بدین ترتیب برخلاف سایر حیوانات این واکنش در جوجه تیغی فقط حالت تدافعی نداشته و در مبارزه حیوان با دشمنان نیزکاربرد دارد. بقایای جزئی از این واکنش در انسان هم وجود دارد. درمواجهه با سرما و هنگامیکه شخص ترسیده و یا هیجانی می شود موهای ظریف بدن سیخ شده و نمای خاصی بوجود می آورند. علت این واکنش در انسان انقباض یک عضله بسیارکوچک است که بصورت مایل در زیر پوست به تار مو چسبیده است.
یکی دیگر از وظایف مو محافظت از پوست در مقابل اشعه زیانبار ماوراءبنفش خورشید است که البته نقش مهمتر را در این زمینه رنگدانه های موجود در پوست ایفا می کنند. وجود مو در سر باعث کاهش احتمال صدمات وارده به استخوان های جمجمه می گردد. در مناطقی از بدن که پوست روی هم مالش داده می شود (مثل زیر بغل و کشاله ران) مو بعنوان یک ماده روغن کاری خشک عمل کرده و با کاهش اصطکاک از پوست محافظت بعمل می آورد.
بالا
ساختمان مو
با اینکه ظاهرا ً بدن انسان کم موتر از دیگر حیوانات مشابه مثل انواع میمون ها است ولی تعداد فولیکول های مو در هر سانتیمتر مربع در پوست انسان بیشتر از آنها بوده و علت اینکه آنها به نظر پر موتر می آیند این است که موهای حیوانات درازتر و کلفت تر می باشد در حالیکه اکثریت موهای بدن انسان از نوع موهای نرم و ظریف است. موهای بدن انسان را به دو گروه تقسیم می کنند:
۱) موی ولوس
موهایی هستند کرکی، نرم، ظریف، نازک، کوتاه و با رنگدانه کم یا هیچ که در همه جای بدن بجز کف دست و پا، قرمزی لب ها و قسمتی از اعضا تناسلی خارجی وجود دارند ولی در برخی نقاط آنقدر ظریف هستند که بزحمت دیده می شوند.
۲) موی ترمینال
این موها کلفت، خشن و دارای رنگدانه فراوان بوده و در سر، ریش و سبیل، ابرو، مژه، زیربغل و منطقه تناسلی به تعداد زیاد وجود داشته و در هر ناحیه دارای خصوصیات خاص و گاهی اسم مخصوص خودشان می باشند.
مو به وسیله اکسیژن، ویتامین ها و مواد مغذی که از طریق جریان خون به آن می رسد، زندگی می کند. قسمت اعظم ساختمان مو از نوعی ماده شاخی ساخته شده که حاوی پروتئینی بنام کراتین است. کراتین دارای مقدار زیادی اسیدهای آمینه گوگرددار می باشد و این اهمیت گوگرد را در حفظ سلامت مو می رساند. لازم به ذکر است که کراتین موجود در مو از نوع سخت بوده و با کراتین پوست تفاوت دارد. خصوصیات مو تا حد بسیار زیادی متأثر از کراتین می باشد. علاوه بر کراتین، مواد دیگری نیز در مو وجود دارند از جمله آب، رنگدانه، عناصر معدنی مانند آهن، مس، کلسیم، منیزیم، منگنز و روی. در یک نگاه کلی مو دارای دو قسمت می باشد:
۱) ریشه
ریشه در عمق پوست قرارداشته و قسمت زنده مو است. بخش زایا و مولد مو در انتهای ریشه مستقر و فولیکول (پیاز) مو نام دارد. عروق خونی، اعصاب و رنگدانه مو (ملانین) در پیاز مو قرار دارند. حجم پیاز مو تعیین کننده قطر عرضی مو (کلفت یا نازک بودن ساقه مو) است. موی بلوند و روشن بطور نرمال نازک تر از موی قهوه ای است. بیشترین قطر مو (کلفت ترین مو) مربوط به موهای سیاه می باشد.
کمی بالاتر از ریشه یک غده چربی متصل به مو وجود دارد. ترشح چرب و زرد رنگ این غده در داخل مجرایی که تار مو درآن قرار دارد تخلیه شده و این امر باعث روغن کاری ساقه مو می گردد. این ترشحات تار مو را چرب کرده، آن را در مقابل رطوبت محافظت می کنند، به مو درخشندگی داده، از تبخیر نامتعادل آب جلوگیری کرده و مو را نرم و خوش حالت می سازند. در صورت کاهش ترشح غدد چربی، پوست و مو خشک و بی حالت شده و برعکس افزایش ترشحات آن باعت چربی بیش از حد پوست و مو می گردد. هر دوی این حالات موجب بروز مشکلات و بیماری های زیادی برای پوست و مو می شوند.

ساختمان فولیکول مو
۲) ساقه
این بخش از مو بیرون از پوست قرار داشته و یک ساختمان مرده است. اهمیت این بخش فقط از نظرزیبایی بوده ولی در عین حال بیشترین توجه و مراقبت انسان متوجه این قسمت از مو می باشد. لایه خارجی ساقه دارای سلول هایی است که مانند سفال های شیروانی روی هم قرار گرفته اند. صافی، نرمی و درخشندگی ظاهری مو بستگی به سلامت و طرز قرار گرفتن این سلول ها دارد. از طرف دیگر در صورت آسیب دیدن این لایه، مو به صورت بدحالت، مات، خشن و زبر درخواهد آمد.

ساقه مو از دید میکروسکوپ الکترونی
بالا
مراحل رشد مو
رشد مو یک پدیده چرخشی بوده و شامل سه مرحله پشت سر هم می باشد:
۱) مرحله رشد فعال (آناژن)
شروع رشد مو با مرحله رشد فعال است. این قسمت طولانی ترین مرحله حیات مو بوده و برای مثال در مورد موی سر ۶- ۲ سال (متوسط ۳ سال) طول می کشد. در این مرحله مو دائماً بلندتر شده و لذا هر چقدر این مرحله طولانی تر باشد، طول مو بیشترمی گردد. در حقیقت طول مدت مرحله آناژن مششخص کننده اندازه مو است. علت اینکه موهای بدن، ابرو و مژه از حد مشخصی درازتر نمی شوند کوتاه بودن زمان آناژن در آنها است. در حالت عادی ۹۵- ۹۰ درصد موهای سر در این مرحله هستند.
۲)مرحله استراحت (کاتاژن)
سپس مرحله استراحت رخ می دهد که در طی آن رشد مو متوقف و سلول ها دچار اضمحلال می گردند. طول این مرحله در موهای سر ۳-۲ هفته بوده و حدود ۳ درصد موهای سر در این مرحله قرار دارند.
۳) مرحله ریزش (تلوژن)
مرحله پایانی رشد مو، مرحله ریزش آن بوده که در مورد موهای سر ۳-۲ ماه طول می کشد. حدود ۱۵- ۱۰ درصد موهای سر در این مرحله قراردارند. در انتهای این مرحله، مو به شکل گرز درآمده، بتدریج کوتاه شده، به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت بطور خود بخود و یا در اثر فشار و کشش (مثل شانه زدن و حمام کردن) می ریزد. چون موهایی که در این مرحله می ریزند دارای یک قسمت گرز مانند در انتهای خود هستند اکثر مردم فکر می کنند که مو با ریشه اش افتاده است درحالیکه این عقیده صحت ندارد و بخش زنده و زایای مو همچنان در پوست باقی مانده و مو تولید می کند. پس از ریزش موی گرزمانند از محل پیازآن موی جدید شروع به رویش کرده و این چرخه مرتب تکرار می گردد.

موی گرز مانند در فاز تلوژن

چرخه رشد مو
این چرخه در همه موهای بدن وجود داشته ولی مدت زمان و درصد موهایی که در هر مرحله از چرخه رشد مو قرار دارند در مناطق گوناگون بدن متفاوت بوده و این ارقام حتی در یک منطقه از بدن در زمان های گوناگون نیز دارای تفاوت هایی با هم می باشند. به همین دلیل موی ابرو یا مژه هرگز از حد معینی بلندتر نمی شود زیرا طول مدت زمان مرحله رشد فعال آن کوتاه است ولی موهای سر، ریش وسبیل،منطقه تناسلی و زیربغل مرتباً بلند شده و بایستی آنها را کوتاه کرد.
تعدادی از تارهای موی سر به صورت تارموی تکی وجود داشته ولی اکثریت تارهای مو بصورت دسته های ۴ – ۲ تایی (و به ندرت ۵ و حتی ۶ تایی) از پوست بیرون آمده و رشد می کنند. به این دستجات واحد فولیکولی می گویند. با استفاده صحیح و منطقی از واحدهای فولیکولی درکاشت موی طبیعی ،نتایج پیوند مو به صورت کاملاً طبیعی و غیرقابل تشخیص جلوه خواهدکرد.

واحدهای فولیکولی
در این عکس واحدهای فولیکولی دارای یک تا چهار تار مو دیده می شوند.
بالا
مشخصات ظاهری مو
موی هر فرد دارای چندین مشخصه ظاهری است که در نمای موهای شخص، فرم طاسی وی، مدل آرایش مو و نیز در طراحی و برنامه ریزی برای کاشت مو و البته نتیجه حاصل از پیوند مو تأثیر بسزایی دارند. این مشخصات ظاهری عبارتند از:
۱) رنگ مو: بلوند، قرمز، قهوه ای، خاکستری و مشکی که هرکدام می توانند دارای سایه های گوناگون باشند. رنگ مو از نظر شدت و سایه رنگ می تواند در طول زندگی فرد تغییر نماید. با افزایش سن موهای فرد به صورت نرمال ابتدا خاکستری و سپس کاملاً سفید می شوند.
۲) خصوصیات ژئومتریک مو: موی صاف، موی فر، موی موج دار (مجعد) و موی وِز
۳) قطر مو: خیلی نازک، ظریف، متوسط و کلفت.
مشخصات ظاهری مو در میزان پُر نشان دادن ظاهری سر دارای اهمیت زیادی هستند خواه ریزش مو وجود داشته باشد خواه وجود نداشته باشد به عبارت دیگر وجود یک سر پُر ا زمو دلیل آن نمی شود که تعداد موهای فرد واقعاً زیاد باشد. برای مثال یک سفید پوست بور اروپایی با موهای بلوند صاف نسبت به فرد سبزه آسیایی با موهای مشکی صاف ظاهراً دارای موهای کمتری است در حالیکه تراکم موها در هر سانتیمتر مربع در فرد اول بیشتر از دومی می باشد. دلیل این مسئله بیشتر بودن قطر موها در شخص آسیایی است. هر چقدر موی یک شخص مجعدتر باشد پوشانندگی بیشتری ایجاد می کند. مثلاً موی سیاه پوستان از تراکم کمتری نسبت به سفیدپوستان برخوردار است ولی چون مجعدتر می باشد لذا به نظر پر پشت تر می آید.
عامل مهم دیگر در میزان پُر نشان داده شدن موی سر اختلاف رنگ بین رنگ مو و رنگ پوست است بطوریکه هر چقدر رنگ پوست و رنگ مو به یکدیگر نزدیکتر باشند (مثلاً موی مشکی با پوست سبزه یا موی بلوند با پوست بور) احساس پُری بیشتری در موی سر بوجود می آید زیرا پوست سرکمتر از لابلای موها دیده می شود.
۴) میزان چربی پوست سر نیز موجب تقسیم بندی مو به انواع معمولی، خشک و چرب شده است. موی معمولی براق، درخشان، نرم، انعطاف پذیر و دارای چربی معمولی است. روی این موها شوره مشاهده نشده و در پوست سر هم قرمزی و جوش وجود ندارد. موهای چرب بیشتر اوقات آغشته به چربی هستند. این موها فقط چندساعت پس از استحمام وضعیت خوبی داشته و سپس موها به هم چسبیده و به شدت چرب و درخشان می شوند. پس از مدتی رسوبات چربی باعث مات شدن مو شده و نیز بوی خاصی از آنها به مشام می رسد. ممکن است روی پوست سر شوره، قرمزی و جوش دیده شود. موی خشک مات و کدر است و هنگام لمس کردن زبر، خشن و غیرقابل انعطاف می باشند. این موها به سختی شانه و برس زده شده و بسیار شکننده هستند.
۵) مطلب دیگری که در مورد مو و البته کاشت آن اهمیت دارد جهت رشد مو (زاویه خروج آن از پوست) می باشدکه در مناطق گوناگون سَر متفاوت است. در قسمت خط موی جلوی سر، موها با زاویه حدود ۳۰ درجه رو به جلو رشد می کنند. هر چقدر موها دراین خط به سمت طرفین (شقیقه ها) می روند زاویه خروج موها رو به جلو از ۳۰ درجه کمتر شده و در ضمن جهت موها به سمت خارج تمایل پیدا می کند. در نزدیکی شقیقه موها به سمت پایین تغییر جهت داده و سپس زاویه آنها رو به سمت عقب سرگردش پیدا می کند.
از خط موی جلوی سرکه به سمت بالای سرمی رویم جهت رشد موها همچنان رو به جلو است ولی به تدریج زاویه آنها از ۳۰ درجه بیشتر و به زاویه قائمه نزدیکتر می شود.
با ورود به منطقه فرق سر (ورتکس) جهت رشد موها بصورت گردبادی (گریز از مرکز) شده بصورتی که جهت آنها رو به خارج وحول یک محور بوده و درضمن زاویه خروج آنها از پوست کم می باشد.

منظره گردبادی در ناحیه ورتکس (فرق سر)
در قسمت پشت سر موها رو به پایین و با زاویه تقریباً خوابیده رشد می کنند. در هنگام کاشت مو در هر منطقه از سر بایستی زاویه خروج مو از پوست در آن قسمت تا حد امکان رعایت شود تا نتایج کاملاً طبیعی بدست آید.

 

در صورت رعایت زاویه خروج موها از پوست، نتایج کاشت مو بسیار طبیعی جلوه خواهد کرد.
بالا
نکاتی جالب در مورد مو
۱) هر روز حدود یکصد تار موی سر بصورت طبیعی ریخته و تقریباً به همین تعداد وارد مرحله رشد می گردند. این موها معمولاً بصورت تعداد کمی مو در خلل و فرج شانه و برس و یا در زمان حمام گرفتن مشاهده می شوند. وقتی که تعداد این موها زیاد شوند غیر عادی تلقی شده و بایستی مورد بررسی قرار گیرد.
۲) در بهار و پاییز تعداد موهایی که بصورت طبیعی می ریزند مقداری افزایش پیدا کرده که اشکالی ندارد.
۳) رشد موی سر انسان حدود ۵/۱ – ۱ سانتیمتر در ماه است. سرعت رشد مو در خانم ها، در طول شب و در مقطع سنی ۳۰- ۱۵ سالگی سریعتر از آقایان ،در طول روز و در سنین بالاتر است.
۴) فولیکول های مو قبل از تولد انسان (در اواخر ماه سوم زندگی داخل رحمی) ایجاد می شوند و لذا تعداد موهای سر پس از تولد افزایش پیدا نمی کند به عبارت دیگر پس از تولد موی جدید بوجود نمی آید.
۵) تعداد فولیکول های موی سر در زمان بلوغ ۲۰۰- ۱۰۰ عدد در هر سانتیمتر مربع (یعنی حدود یکصد هزار تار مو در پوست سر) می باشد. با پیر شدن و افزایش سن ضمن آنکه ریزش مو بصورت نرمال وجود دارد، بتدریج روند رشد موها کندتر شده و وضعیتی پیش می آید که هر کدام از موهای از دست رفته با یک تار موی جدید جایگزین نمی شود و به این ترتیب افراد مسن بتدریج دچارکم پشتی موی سر می شوند. این وضعیت طبیعی تلقی شده و بیماری نیست و لذا کاری برای آن نمی توان انجام داد.
۶) تعداد تقریبی موهای بدن انسان پنج میلیون عدد است.
۷) استحکام مو بسیار زیاد است بطوری که مجموعه موهای سر می توانند وزنی تا چندین تن را تحمل نمایند.
۸) مو دارای خاصیت ارتجاعی است و می توان تا حد معینی بدون اینکه پاره شود آنرا کشید. اگر مو را خیس کنیم خاصیت ارتجاعی آن افزایش پیدامی کند. در هنگام خشکی هوا طول تار مو کاهش یافته و در صورت ایجاد رطوبت بر طول آن افزوده می گردد. از این خاصیت مو در ساخت رطوبت سنج استفاده می شود. در هوای مرطوب مو به مقدار قابل ملاحظه ای (تا ۲۵ درصد) متورم می گردد.
۹) مو تقریباً فساد ناپذیر بوده و قرن ها در مقابل پوسیدگی مقاومت می کند. مو در مقابل اسیدها بسیار مقاوم بوده ولی مقاومت ناچیزی در برابر مواد قلیایی مانند آمونیاک دارد.
۱۰) مو با مالش تولید الکتریسیته ساکن کرده (خصوصاً اگر خشک باشد) و از سوی دیگر قابلیت ذخیره سازی الکتریسیته را هم دارد. چون الکتریسیته برای سلامت مو مضر است لذا بایستی با هر وسیله ممکن از تولیدآن در مو جلوگیری کرد.
۱۱) مو به سادگی مشتعل می شود.