بوتاکس در بارداری

آیا استفاده از بوتاکس در بارداری بی خطر است؟

چین و چروک های صورت یکی از اصلی ترین نگرانی های بانوان می باشد. این چین و چروک ها ممکن است در هر دوره ی زندگی پدید آیند. در این مقاله به بررسی استفاده از بوتاکس در بارداری می پردازیم.


درمان با استفاده از بوتاکس

بوتاکس درمانی است که برای برطرف کردن خطوط ظریف و چروک ها استفاده می شود. در این روش، دوزهای پایینی از سم بوتولینیوم خالص به وسیله ی پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. این سم باعث از کار افتادن عصب هایی می شود که منجر به انقباض پوست صورت می شوند.

بوتاکس به وسیله ی درمان خطوط و چروک ها به بهبود ظاهر و چهره کمک می کند. این درمان نه تنها چروک را از بین می برد بلکه از گسترش آن ها در آینده هم جلوگیری می کند.

روش استفاده از بوتاکس

سم مورد استفاده در این روش بسیار قوی است و اگر در دوزهای بالا استفاده شود، منجر به فلج یا حتی مرگ می شود. با این حال، از آن جایی که میزان مورد استفاده از آن در روش بوتاکس، بسیار کم است خطری ندارد. به علاوه، این سم قبل از استفاده، برای کاربرد در درمان های زیبایی آماده می شود.

بوتاکس مصارف زیبایی دارد، ماهیچه ها را در حالت استراحت قرار می دهد و به این ترتیب، از انقباض های پوستی که منجر به تشکیل خطوط و چین های پوستی می شوند، جلوگیری می کند. سم مستقیماً به پوست تزریق می شود و منتشر نمی شود. به همین دلیل است که به سختی ممکن است روی دیگر نقاط خارج از محدوده ی تزریق اثر بگذارد.

آیا استفاده از بوتاکس در بارداری بی خطر است؟

در مورد استفاده از بوتاکس، به ویژه در دوران بارداری، عقاید مختلفی وجود دارد. عده ای معتقدند از آن جا که برای کاهش چین و چروک ها از یک سم ویژه استفاده می شود، پس این نوع درمان برای نوزاد و مادر باردار خطرناک است.

البته در این مورد که بوتاکس در بارداری مضر است شواهدی وجود ندارد. در این مورد آزمایش هایی روی حیوانات انجام شده تا ناهنجاری های احتمالی در آن ها مورد بررسی قرار گیرد. نتیجه ی انجام چنین آزمایش هایی، بروز برخی ناهنجاری ها در نوزادان تازه متولد شده ی آنها بود. اما این قضیه هنوز در مورد نوزاد انسان تایید نشده است، چون چنین آزمایش هایی را نمی توان در مورد انسان ها انجام داد.

با توجه به این که شواهد بالینی وجود ندراد، نمی توان ادعا کرد که بوتاکس در بارداری خطرناک است. اما به هرحال بهتر است همیشه به اندازه ی کافی احتیاط به خرج دهیم و در خصوص نتایج چنین عملی در بارداری بسیار مشورت کنیم.

بوتاکس در بارداری

از آن جا که در این درمان از سموم استفاده می شود، ممکن است برای دوران بارداری خطرناک باشد. به همین دلیل است که اکثر متخصصان پوست توصیه می کنند که مادران باردار از این روش استفاده نکنند. آن ها به این دلیل مخالف این درمان در بارداری هستند که می خواهند جنین در شکم مادر، ایمن و به دور از هرگونه عارضه باشد.

تزریق بوتاکس در دوره ی تخمک گذاری یا قبل از آن خطرناک نیست. حتی در سه ماهه ی اول بارداری هم آسیب رسان نیست، دلیلش هم این است که با یک بار تزریق، مقدار بسیار کمی از سم وارد بدن می شود که اصلاً به رحم نمی رسد. اما در صورت ادامه، می تواند خطرات جبران ناپذیری برای مادر باردار به همراه داشته باشد.

عوارض جانبی مرتبط با درمان بوتاکس نادر است، اما ممکن است منجر به مشکلات جدی مانند ناراحتی معده، درد عضلانی، مشکل تنفسی و دیگر موارد شود.

اکثر متخصصان توصیه می کنند که در دوران بارداری این درمان را متوقف کنید یا اصلاً از آن استفاده نکنید و این توصیه ها فقط برای کمک به سالم ماندن موجود کوچکی است که دارد درون شما رشد می کند.

همیشه توصیه بر این است که این درمان را وقتی انتخاب کنید و به سراغ آن بروید که دیگر به نوزاد خود شیر نمی دهید. در دوران بارداری، مایعات در بدن گردش می کنند و جریان خون هم افزایش می یابد. در چنین شرایطی، سم تزریق شده هم زودتر منتشر می شود و این شرایط ممکن است برای جنین بسیار خطرناک باشد.

.

⚠توجه: مادران می توانند بدون استفاده از بوتاکس، پوستی بدون چروک داشته باشند.

خبر خوب برای تمام مادران باردار این است که می توانند بدون هیچ گونه مواد و درمان های آرایشی، بدرخشند! پزشکان می گویند ترکیب جریان خون و ترشح هورمون ها باعث می شود نیازی به بوتاکس نداشته باشید. بدن مایعات را بیش تر از حالت عادی نگه می دارد و این منجر به پر شدن خطوط ظریف و چین و چروک ها می شود.

وقتی فردی باردار است تغییرات هورمونی زیادی درون او رخ می دهد. این هورمون ها باعث می شوند پوست نسبت به حالت طبیعی، چربی بیش تری ترشح کند و همین چربی بیش تر باعث درخشان شدن صورت و سلامت پوست می شود. به این معنی که هیچ مادر بارداری نیاز به درمان بوتاکس ندارد چون خودشان در این دوران، جوان و شاداب به نظر می رسند. همچنین می توانند از روش های طبیعی برای پر کردن خطوط ظریف و چروک های کوچک استفاده کنند.

دکتر فاطمه یکه زارع متخصص کاشت مو و کاشت ابرو در کلینیک آرین سیما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *