آکنه , درمان آکنه

آکنه

آکنه | علت ایجاد و راه های درمان

ما در این مقاله یکی از مشکلات پوستی بسیار رایج را بررسی می کنیم. آکنه مشکل پوستی است که بیشتر افراد آن را تجربه کرده اند. این یک مشکل پوستی مشترک بین خانم ها و آقایان است. ما در این مقاله آکنه را معرفی می کنیم. همچنین دلیل ایجاد آکنه را نیز از منظر پزشکی بررسی می کنیم. در ادامه علائم و ضایعات آکنه را بررسی و راه های درمان را معرفی می کنیم. همچنین سعی کرده ایم تا مهمترین نکات در برخورد با این مشکل پوستی را نیز بیان کنیم.

کلینیک آرین سیما ، یک کلینیک تخصصی پوست و مو می باشد. ما در آرین سیما خدمات پوست و مو ارائه می کنیم. یکی از خدمات ما درمان آکنه می باشد. درمان آکنه فعال و جای زخم آکنه با استفاده از روش های روز انجام می شود. برای اطلاع از نحوه مشاوره درمان با شماره های ما تماس بگیرید.

آکنه چیست ؟

پوست بزرگترین ارگان بدن انسان است. یک فرد بزرگسال با جثه متوسط در حدود ۲۰ فوت مربع پوست دارد. به همین دلیل و چون پوست یک اندام قابل مشاهده است و ضایعات آن فوراً در معرض دید می باشند. بنابراین بیماری های پوست از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و نگرانی شدیدی در فرد بوجود می آورند.

آکنه یکی از شایعترین بیماریهای پوستی است. این مشکل پوستی در اکثر موارد با درمان صحیح توسط پزشک بهبود پیدا می کند. می توان گفت تقریباً همه افراد در سن ۱۲ تا ۱۷ سالگی حداقل یکبار ضایعه آکنه را تجربه کرده اند. هشتاد درصد موارد آکنه در دوران نوجوانی (۱۳-۱۰ سالگی) شروع می شود. ماندگاری آن معمولاً ۱۰-۵ سال طول کشیده و اکثراً در حدود ۲۵ سالگی خاتمه می یابد. در مواردی آکنه در سن بزرگ سالگی نیز گزارش می شود.  گاهی هم این بیماری درچند هفته اول زندگی (بدلیل وجودهورمون های مادری ) و یا در سن ۹-۸ سالگی بروز می نماید.

معمولاً حداکثر شدت و شیوع آکنه درخانم ها ۱۴ الی۱۷ سالگی است. همچنین در آقایان ۱۶  الی ۱۹ سالگی است. یعنی این بیماری درخانم ها نسبت به آقایان درسنین پائین تری شروع می شود. دلیل این مساله هم آغاز زودتر بلوغ درجنس مؤنث می باشد. بطور کلی دردخترانی که آکنه با شروع زودرس دارند،احتمال اینکه در آینده به نوع شدید آکنه مبتلا شوند بیشتر می باشد.

تداوم آکنه در خانمها بیشتر است

بدلایل ناشناخته آکنه درخانم ها تداوم بیشتری دارد. بطوریکه درسن ۴۰ سالگی ۵ درصدخانم ها ( ولی فقط ۱ درصد آقایان ) هنوز هم دارای آکنه هستند. درمقابل شیوع آکنه شدید در جنس مؤنث کمتر می باشد. در ۴۰ درصد افرادی که آکنه دارند بیماری آنقدرشدید است که نیاز به درمان پیدا می کند. تخمین مدت زمانی که این بیماری ممکن است در هر فرد طول بکشد امکان ناپذیر است. آکنه بطورخود بخود شدت وضعف پیدا کرده و بعضاً هیچ توجیهی برای این تغییرات وجود ندارد.

دلیل ایجاد آکنه چیست ؟

اگر به پوست از نزدیک نگاه کنیم منافذ کوچکی را در آن میبینیم. هر منفذ دهانه یک کانال است که از پائین متصل به یک غده چربی (به نام غده سباسه) است. همراه هر غده چربی یک تار مو هم وجود دارد که از همان منفذ کوچک بیرون می آید. تراکم غدد سباسه در پوست صورت، قسمت بالای سینه و پشت بیشتر از مناطق دیگر بدن است. بنابراین منافذ یاد شده هم در این نواحی بیشتربه چشم می خورند(بخصوص درصورت). درزمان بلوغ میزان هورمون های مردانه (آندروژن ها) مانند تستوسترون شدیداً افزایش پیدا می کند.

دانشمندان دیرینه شناس معتقدند که صدها هزار سال پیش در اجداد انسان های امروزی.، دخترها و پسرها درسنین ۱۲ الی ۱۳ سالگی مجبور بودند که روی پای خود بایستند. طبیعت با ایجاد یکسری تغییرات هورمونی و از همه مهمتر ترشح هورمون تهاجم ( یعنی هورمون مردانه بنام تستوسترون ) در بدن در این سن به فرد کمک نمود. تا بتواند بهتر با شرایط محیطی تطابق پیدا کند. منشأ تستوسترون درجنس مؤنث غده فوق کلیه، تخمدان ها و جفت (درزمان حاملگی) است. در آقایان غده فوق کلیه و بیضه ها است. بدلیل اثر تحریکی این هورمون ( که در هر دو جنس مؤنث و مذکر وجود دارند) پوست ضخیم تر می شود. غدد چربی پوست بزرگ شده و ترشحات آنها بسیار افزایش می یابد. این یک فرآیند طبیعی است ولی دراشخاص مستعد آکنه، تحریک غدد سباسه توسط تستوسترون بصورت بیش از حد اندازه و غیرنرمال انجام می پذیرد.

 

دلیل ایجاد آکنه چیست ؟

آکنه ( جوش غرور جوانی )

بطور طبیعی سلول هایی که در جدار کانال گفته شده وجود دارند، پس از پایان عمر طبیعی می میرند. پس از مرگ سلول ها بداخل کانال ریخته می شود. سپس همراه با ترشحات روغنی غده از طریق منفذ کانال به بیرون دفع می گردند. درزمان بلوغ این ریزش طبیعی نیز تشدیدمی گردد. در افرادی که استعداد آکنه دارند این ریزش هم به مراتب زیادتر است. در ضمن سلول های ریخته شده راحت تر بهم می چسبند ( نسبت به افرادیکه استعدادآکنه ندارند ). مخلوط شدن قطعات سلولهای مرده فوق با ترشحات روغنی موجب تشکیل یک توده تقریباً متراکم می شود. این امر باعث انسداد کانال می شود. اگر انسداد وسیع باشد و منفذ کانال هم مسدود شود ضایعه ای بنام سر سفید بوجود می آید. همچنین اگرمنفذ کانال همچنان باز بماند سرسیاه رخ می دهد.

سیر تشکیل ضایعات آکنه

میکروب های موجود در پوست از جمله یک باکتری خاص در این توده رشد می کنند. سپس باترشح مواد شیمیائی و سموم میکروبی موجب بروز ضایعات التهابی آکنه می شود. با وجود همه این توضیحات علل دقیق شروع کننده و تداوم بخش آکنه درانسان بدرستی شناخته نشده است. بدلیل تفاوت ذاتی انسان ها با یکدیگر آن علت ایجاد آکنه در افراد متفاوت است. آن عاملی که دریک فرد موجب بروز آکنه می شود ممکن است در دیگری باعث شروع همین ضایعات نشود.

علت آکنه از نظر متخصصان

لازم به تذکر است که زیاد بودن تمایل جنسی و یا عدم فعالیت جنسی سبب آکنه نمی شوند. ازدواج کردن یا نکردن ربطی به بهبودی آکنه ندارد.

عللی که از نظر متخصصین پوست در بروز آکنه دخالت احتمالی دارند عبارتند از :

۱) تاثیر بلوغ در آکنه

آکنه یک بیماری دوره بلوغ است. دلیل این بیماری افزایش ترشح غدد چربی پوست در زمان بلوغ است. نقش این غدد در بروز این بیماری بسیار است. هرچند اشکالی از این بیماری در دوره کودکی بروز می کند که در اینجا بحث نمی کنیم.در صورتی آکنه در سن بزرگسالی برای یک خانم برای اولین بار اتفاق می افتد. و یا اینکه آکنه دوران نوجوانی دوباره در ایشان عود می کند. بایستی در تشخیص به تغییرات هورمونی مشکوک شد.  در خانم های بزرگسال که این اتفاق می افتد اوج آکنه در زمان عادت ماهانه خواهد بود.

۲) تاثیر چربی پوست در آکنه

همانطور که گفته شد لازمه بروز آکنه وجود پوست چرب است. بیماران آکنه ای غالبا دارای افزایش سبوم و یا همان ترشح چربی پوست هستند. (صورت این افراد معمولاً ازشدت چربی برق می زند). هرچقدر پوست چرب تر باشد آکنه شدیدتر است. البته لازم به تذکر است که ترکیب چربی پوست افراد آکنه ای با دیگران فرق می کند. یعنی ممکن است فردی دارای پوست چرب بوده ولی چون ترکیب پوستش طبیعی است مبتلا به به آکنه نشود. معمولاً بیماران آکنه ای شوره چرب هم در سر دارند.

۳) نقش وراثت در بروز آکنه

آکنه یک بیماری موروثی است. پدران و مادران آکنه ای دارای فرزندان مبتلا به این بیماری هم خواهند بود. شدت ، محل وقوع ضایعات و نیز زمان بهبود نسبی تحت تاثیر استعداد ذاتی فرد در بروز و درمان بدن است.

۴) نقش عوامل محیطی در آکنه

ضایعات آکنه غالبا در زمستان بدتر و تابستان بهتر می شود. مشاغلی که با رطوبت و روغن همچون آشپزی سر و کار دارند بیشتر در معرض بروز آکنه هستند. عرق کردن زیاد، ورزش شدید و گرمای زیاد آکنه را بدتر و نور آفتاب آنرا بهتر می کند(درمورد اثر آفتاب بر آکنه به بند ۹ نکات درمانی توجه فرمائید).

خنک نگه داشتن محیط سکونت و ورزش های سبک مثل شنا کمک کننده هستند. فشارهای عصبی موجب تشدید بیماری می گردند( ولی در پیدایش آن نقشی ندارند). این مساله در دختران جوان در زمان امتحانات و یا مشکلات بیشتر دیده می شود.  درضمن اکثر افراد در پاسخ به استرس های عصبی جوش های خود را کنده، آنها را فشار داده یا بهرحال دستکاری می کنند که سهم بسزایی درتشدید بیماری دارد.

۷۰ درصد خانم های آکنه ای دچار تشدید ضایعات ۷-۲ روز قبل از عادت ماهیانه می شوند ( در صورتیکه این مسئله خیلی شدید باشدگاهی لازم است که بیمار برای کنترل آکنه قرص جلوگیری از حاملگی مصرف نماید).

۵) تاثیر لوازم آرایشی در آکنه

کلیه مواد آرایشی و بهداشتی چرب و روغن دار می توانند آکنه را بدتر کنند. البته استفاده ازمواد آرایشی که عبارت (برای پوست های چرب وجوشی) و یا (نان کومدوژنیک=Noncomedogenic ) برروی آنها ذکر شده و نیز استعمال پن کیک در حد معقول بلامانع است. البته لازم به تذکر است که در صورتیکه آکنه بیمار شدید می باشد بهتر است از مصرف هر گونه لوازم آرایشی بپرهیزد. بهتراست از مصرف پمادهای چرب کننده مو نیز پرهیز کند. نکته دیگر اینکه صرف گیاهی بودن یا از مواد طبیعی درست شدن یک فرآورده آرایشی دلیل این نمی شود که آن فرآورده برای مصرف بیمار آکنه ای ممانعتی ندارد. بنابراین بایستی از نظر غیر کومدوژن بودن تست شده و این موضوع روی آن ذکرشده باشد.

۶) نقش مواد غذایی در آکنه

ثابت نشده است که مواد غذائی در ایجاد ضایعات مؤثر باشند. ولی در صورتی که بیمار حس می کند با مصرف ماده ای غذایی بدتر می شود از خوردن آن پرهیز کند. بطور کلی استفاده از عوامل ذیل اکثراً باعت تشدید آکنه شده و بهتر است که مورد استفاده قرار نگیرند:

شکلات ، شیرینی ها ، مواد غذائی چرب و زیاد سرخ شده ، تنقلات مثل تخمه – پفک – آجیل – آدامس و غیره و مصرف زیاد ادویه جات و نوشابه های گازدار. می توان گفت که رژیم غذائی غربی (مثل پیتزا،چیپس،سس ها،تنقلات وساندویچ )نسبت به رژیم غذائی شرقی(مثل موادغذائی تازه،سبزیجات،میوه جات وماهی)بیشترموجب تشدید آکنه می شوند.
بالا

ضایعات آکنه به چه شکلی ظاهر میشوند؟

اکثراً آکنه بصورت جوش های چرکی، نقاط قرمز رنگ وحساس، سفتی و تورم موضعی پوست، برجستگی های پوستی وگاهی دانه های سرسیاه وسرسفید بروزمیکند. ۹۹درصد موارد آکنه درصورت دیده شده (البته معمولاً همزمان نقاط دیگر هم درگیر هستند) و پس از آن پشت و قسمت بالای سینه از نظر شیوع قرار دارند. در سنین کمتر آکنه عمدتاً در صورت و در سنین بالاتر بیشتر در پشت دیده می شود(بخصوص درمردان).

دانه های سرسیاه( Blackhead )وسرسفید( Whitehead )که به آنها کومدون هم می گویند،نیزعمدتاً درجوان ها دیده می شوند .لازم به تذکراست که رنگ سیاه این دانه ها بدلیل وجود ملانین(رنگدانه پوست)بوده وربطی به کثیفی وتجمع گردوغبارنداردلذاشستشوی مکررویاسائیدن پوست بالیف وغیره اثری نداشته ونباید بیمارسرخودآنهارا تخلیه کندزیرا بااین کارنه تنهاآنهارا بدترکرده بلکه موجب بروزلک یاحفره های زشت هم درمحل آنهامی گردد.بطورکلی دستکاری ضایعات درهمه حال توسط بیمارممنوع است.

با خدمات ما در زمینه کاشت موی طبیعی آشنا شوید.

 

۴) پاک کننده مناسب برای بیماری آکنه کدام است ؟

پاک کننده مورد استفاده بیمار آکنه ای نباید محرک پوست باشد. مولد جوش نباشد، موجب بروزدانه های سرسیاه نشده وایجاد حساسیت وآلرژی ننماید.بیشتربیماران آکنه ای فکرمی کنندکه شستشوی شدید باآب وصابون وسائیدن پوست چند باردرروزمفیداست درصورتیکه اینکارفقط پوست را تحریک می کند.لازم به تذکراست که چربی ظاهری پوست فقط ارزش زیبائی داشته وآنچه درایجادآکنه دخالت داردچربی داخل دهانه فولیکول مواست که حتی باصابون های قوی وشستشوی زیادهم مرتفع نمی گردد.درضمن شستشوی زیادخودمیتواند تولیدآکنه نمایدویا ضایعات قبلی را بدترکند.درحقیقت هدف ازتمیزکردن پوست درآکنه این است که پوسته ها،سلولهای مرده،عرق وچربیهای روی سطح پوست زدوده شده بدون اینکه پوست تحریک شده ویا بیش ازحدخشک گردد.توصیه می شودکه از موادپاک کننده ای استفاده شود که PH آنهامشابه پوست(نسبتاً اسیدی)باشدودرضمن بتوان براحتی آنراازسطح پوست تمیز نمود.

صابون های طبیعی (مثل صابون مراغه وغیره) راخیلی ها به خیال آنکه بدون ضرر هستند استفاده می کنند درحالیکه این مواد بشدت قلیایی بوده و پوست را بیش از حدخشک می کنند و لذا به هیچ وجه توصیه نمی شوند.

درمان آکنه در کلینیک آرین سیما

درمان آکنه در کلینیک آرین سیما

۵) درمان آکنه

قبل از هر چیز بایستی بگویم که درمان آکنه تنها زیر متخصص پوست انجام می شود.انجام اینکار غیر از پزشک متخصص چندان موفق نخواهد بود. درمان دارویی آکنه شما مختص شماست. بنابراین از توصیه ان به دیگران خودداری کنید. گاهی ضایعات شبیه آکنه بدلایل دیگر رخ می دهند و لذا درصورت وجود این مواردحتماً باپزشک خود مشورت نمائید. بیادداشته باشیدکه درمان فوری و یا دائمی برای آکنه وجود ندارد ولی آکنه قابل کنترل بوده و با درمان مناسب میتوان از بروز ضایعات جدید ممانعت نمود.

درمان های این بیماری عمدتاً درجهت جلوگیری از بروزضایعات جدید،پیشگیری ازبروزعوارض آکنه وکاهش نگرانی بیمار می باشندزیرا ضایعات موجود معمولاً بخودی خودبهبودپیدامی کنند(البته اگربیمارآنهارادستکاری نکند).شروع پاسخ درمانی به داروهای ضدآکنه زمان لازم داشته ونبایستی عجول باشید ولی اگرپس از۸-۶ هفته هیچ بهبودی حاصل نشده است بهتراست بانظرمتخصص پوست خودداروهایتان راعوض کنید. بطورکلی ازآنجائیکه سیراین بیماری طولانی(گاهی سالها)است لذادرمان آن هم برای ماه ها(حداقل۶ ماه)طول می کشد.درصورتیکه آکنه خفیف باشددرمان موضعی کافی است ولی درمواردمتوسط وشدیددرمان باداروهای خوراکی هم لازم است.

کاشت ابروی طبیعی تخصص ماست. زیبایی ابروهای خود را با ما تجربه کنید.

 

درمان دارویی آکنه

ازدرمان خوراکی ضدآکنه می توان به آنتی بیوتیک ها(البته آنتی بیوتیک ها مصرف موضعی هم دارند)،آکوتان،کورتون(فقط بانظرمتخصص پوست)،قرص های ضد هورمون های مردانه(مثل سیپروترون واسپیرونولاکتون)وبرخی ازقرص های ضد بارداری اشاره کردودرمورد طریقه مصرف واحتیاطات داروهای خوراکی بایستی باپزشک خود مشورت نمائیدوهرگونه اطلاعاتی را ازایشان بخواهید.

گاهی لازم می شود که تزریق کورتون درداخل ضایعات آگنه توسط متخصص پوست انجام شود.یکی ازبهترین داروهای ضدآکنه آکوتان(ایزوتره تینوین)است.این دارواگرچه دارای عوارض چندی می باشد وبخصوص درخانم های متأهل بایستی بااحتیاط فراوان مصرف شود( بدلیل اثرات بسیاربد برجنین درصورت حاملگی درحین مصرف این دارو )ولی درصورت رعایت احتیاطات لازمه بسیارداروی مؤثرومفیدی می باشدودرحقیقت تنها داروی ضد آکنه است که برکلیه مراحل تشکیل ضایعات آکنه اثردرمانی دارد.

درمان موضعی آکنه

داروهای موضعی ضد آکنه شامل انواع آنتی بیوتیک های موضعی(مثل محلول وژل اریترومایسین ومحلول کلیندامایسین)،بنزویل پراکسید، تره تینوین،آلفاوبتاهیدروکسی اسید،آزلائیک اسید( Azelex )،آداپالن( Differin )،سدیم سولفاستامید،تازوروتن( Tazorac )،محلول Proactiv وبسیاری داروهای دیگرمی باشد.قبل ازمصرف داروهای موضعی پوست بایستی کاملاً تمیزباشد.برای این منظور بهتر است ازپاک کننده های مخصوص که پزشک تجویز می کند استفاده نمود.لیف زدن پوست اکیداً ممنوع است.

۱۵-۱۰ دقیقه بعدازتمیز شدن پوست میتوان داروی موضعی را استعمال کرد.داروبایستی برتمام پوست (نه فقط ضایعات) مالیده شود.برای داروهای محلول مقدارخیلی کمی ازداروراروی یک تکه ی کوچک پنبه ریخته(بطوریکه فقط پنبه نم دارشود)وسپس پنبه را به نقاط مختلف صورت تماس داده(بدون اینکه آنرا به روی پوست بکشیم)وبعد بآهستگی بادست تمیزوشسته شده محلول راروی پوست پخش می کنیم(ماساژومالش شدید ممنوع است). بااینکارحداقل تحریک پوست اتفاق می افتد.درموردکرم هاوپمادها هم مقدارخیلی کمی ازدارو(درحدود ته خودکار)رابانوک انگشت ابتدا به نقاط مختلف صورت تماس وسپس بآرامی آنرا پخش می کنیم.دقت شودکه میزان استعمال داروبایستی خیلی کم باشد بخصوص دراوایل درمان تاازتحریک پوست ممانعت شودوبیادداشته باشیدکه زیادتر زدن دارواثرات مفیدآنرابیشترنکرده وفقط عوارض آنراافزایش می دهد.

عوامل موثر در درمان آکنه

برای درمان مناسب این بیماری درنظرگرفتن عواملی مثل سن،نوع پوست بیمار،امراض احتمالی دیگردربیمار،شیوه ونوع زندگی مریض، جودحملات آکنه قبل ازقاعدگی وتأثیردرمان برکیفیت زندگی فردبسیاراهمیت دارند. بطورکلی برای درمان موفقیت آمیزآکنه،ابتدا بایستی فردموردارزیابی دقیق بالینی واحیاناً آزمایشگاهی قرارگرفته وسپس یک رژیم درمانی خاص متناسب باوی درنظرگرفته شود.معمولاً ۶-۴ هفته طول می کشد تاداروها اثرات مثبت خودرا نشان داده ولذا بیماربایستی صبروشکیبائی نشان دهد.صرف تجویز دارو برای درمان آکنه کافی نبوده و همکاری بیمار لازمه موفقیت درمان است.هرچقدرپوست چرب ترباشدونیزدرتنه(نسبت به صورت)پاسخ دهی به درمان کمتراست.مردان نسبت به خانم ها پاسخ دهی کمتری نسبت به درمان دارند(شایدچون درمصرف دقیق داروها دقت لازمه را به خرج نمی دهند.باوجود همه این حرف ها می توان گفت که۴۰ درصد بیماران بادرمان مناسب درعرض ۲ماه و۶۰ درصددرعرض ۴ ماه بهبودی قابل ملاحظه می یابند.

 

با کاشت ریش و سبیل جذابیت مردانه خود را زیادتر کنید.

 

نکات مهم در درمان آکنه

۱) مصرف منظم داروها

داروهابایستی منظم وطبق دستورمصرف شده ومراجعات به متخصص پوست طبق برنامه باشد.ازدرمان نامرتب اکیداً پرهیزشود.معمولاً ضایعات درابتدای درمان ظاهراً تشدید شده که این مسئله گذرا بوده وباادامه بهبودی حاصل می گردد.بروزقرمزی وپوسته ریزی خفیف بلامانع ومطلوب است.اکثریت داروها ی ضد اکنه باعث خشک شدن پوست شده که دراین موارد پزشک کرم مرطوب کننده مخصوص(غیرچرب)برایتان تجویزخواهدکرد.استفاده ازمرطوب کننده های حاوی آلفاهیدروکسی اسید( AHA )خیلی بهترازمرطوب کننده های معمولی برای پوست آکنه ای است.

۲) احتیاط در اصلاح صورت

اصلاح صورت بلامانع است ولی نباید چندان شدید انجام شودکه موجب تحریک وقرمزی پوست گرددودرضمن فواصل اصلاح کردن هرچقدربیشترباشدبهتراست.لازم است بیمارهم ماشین ریش تراشی وهم اصلاح باتیغ راامتحان کرده تاببیندکدامیک برای پوستش راحت ترمی باشد.قبل ازاصلاح بهتراست صورت با آب گرم وصابون ملایم شسته شود.درضمن ازمصرف کرم هایالوسیون های چرب پس ازاصلاح خودداری نمائید.وقتی ازژل یااسپری های مواستفاده میکنیدبایستی صورت خودتان رامحافظت نمائید.خانم های دارای آکـنه بایستی قبل ازاستعمال داروهای موضعی آرایش خودراپاک کرده و اجازه ندهند که موادآرایشی شب روی پوست صورت باقی بمانند.

۳) استفاده منظم از پاک کننده

روزی ۲ بارصورت خودرا با پاک کننده تجویزشده بشوئید(قبل ازمصرف داروهای موضعی). شستن صورت بایستی به ملایمت وبادست انجام شود.درصورت وجود ضایعات چرکی بهتراست ابتدا صورت را با بتادین آغشته وپس از ۵ دقیقه با صابون وآب گرم شستشو داده شود.

۴) استفاده از لباس راحت و گشاد

استفاده ازلباس های گشاد توصیه شده زیرا فشارروی پوست راکاهش می دهند.لباس یقه تنگ نپوشید.حدالامکان درمعرض روغن وگریس قرارنگیرید.

۵) حفظ تعادل روحی و روانی و پرهیز از استرس در زمان درمان آکنه

تاحدامکان ازقرارگرفتن درموقعیت هائی که اثرات روحی شدید برروی شما میگذارند،خودداری کنیدوتا آنجاکه ممکن است خونسردی خودراحفظ نمائید.به اندازه کافی استراحت کرده وبخوابید.اجازه ندهیدکه اکنه باعث دلسردی وضعف شما شود.آکنه یک بیمارطولانی ولی موقتی است پس سعی کنیدراه زندگی کردن باآنرافرابگیرید.این عارضه درزندگی عادی شمااختلالی ایجاد نخواهد کردمگراینکه بی جهت نگران آن باشید.

۶)مشورت با پزشک در زمینه مصرف لوازم آرایشی

هیچگاه سرخود از محصولات آرایشی وبهداشتی استفاده نکرده وهمیشه دراین زمینه با پزشک خودمشورت نمائید.این مطلب بخصوص درمورد پاک کننده ها (صابون وغیره) بسیاراهمیت دارد.

۷) تخلیه آکنه

تخلیه فیزیکی ضایعات(فقط توسط متخصص پوست)مفیداست.بهترین زمان اینکار ۴-۲ هفته پس ازشروع درمان است.

۸) رعایت پرهیز دارویی

ازمصرف ترکیبات حاوی کورتون(بخصوص استعمال طولانی مدت)اکیداًخودداری نمائید حتی اگرضایعات راظاهرا بهترمی کنند(مگراینکه توسط متخصص پوست نوشته باشدودراین صورت حتماًپس ازچندروزاستفاده بایستی به متخصص مربوطه مراجعه مجددداشته باشید).

۹) قرار نگرفتن در معرض خورشید

نورآفتاب وبرنزه شدن بدلیل پوشانیدن ضایعات ظاهراً موجب بهبودی نسبی ضایعات شده ولی این وضعیت موقتی بوده وازسوی دیگرآفتاب موجب چروکیدگی وپیری زودرس پوست میشود.لذا بطورکلی بهتراست ازقرارگرفتن طولانی درمعرض نورآفتاب اجتناب نمائیدخصوصاً اگرتحت درمان با داروهای ضد آکنه می باشید زیرا برخی ازاین داروها موجب افزایش تحریک پوستی ناشی از اشعه آفتاب می گردند.

۱۰) احتیاط در مصرف داروهای تجویزی

برخی داروهای ضد آکنه دارای مشکلات خاص خودشان هستند مثلا درموردداروی موضعی به نام بنزویل پراکسیدسه درصدمردم نسبت به آن حساسیت دارند ونیز این داروی موضعی موهاو لباس ها را سفید می کند.درصورت استفاده از داروی موضعی به نام تره تینوین بایستی بدانیدکه پوست چانه نسبت به آن حساس ترازمناطق دیگرصورت است.آنتی بیوتیک های خوراکی گاهی باعث رشد قارچ دردستگاه تناسلی زنانه ولذاخارش این محل می گردند.مصرف تتراسیکلین ها(که خیلی زیاددردرمان آکنه مورداستفاده قرارمی گیرند)گاهی باعث حساسیت به نوروسردردمی شوند.درصورت مصرف قرص های جلوگیری ازحاملگی همراه باآنتی بیوتیک خوراکی ضدآکنه امکان اثرنکردن قرص جلوگیری ازحاملگی ولذاحامله شدن بیمار ۷-۶ برابرافزایش پیدامی کند.

۱۱) تکمیل دوره درمان

غالباً بیماران به محض اندکی بهبودی ازمصرف داروها خودداری کرده یااینکه آنهارابه صورت نامنظم ویافقط روی محل جوش ها بکارمی برند.اینکاربسیارغلط است زیراهدف از درمان آکنه ابتداپیشگیری ازبروزچوش های جدیدودرمرحله بعدترمیم وجلوگیری ازپیدایش جوشگاه (اسکار)های بدشکل است.دومین اشتباه شایع بیماران قطع داروها بلافاصله پس ازبهبودی کامل جوش ها می باشد. زیراموجب عود زودرس ضایعات شده وایندفعه ممکن است جوش ها به سهولت دفعه اول به درمان بخوبی جواب ندهند.بطورکلی بدون دستور پزشک هیچگاه درمان خودرا تغییرنداده یاقطع نکنید.ازدرمان های کوتاه مدت باداروهای مختلف خودداری کرده وازبکاربردن نصایح درمانی دیگران جداً پرهیز نمائید. به پزشک خود اعتماد کرده ومشکلات درمانی خودرافقط باایشان(نه باافراد خانواده وکوچه ومحله)درمیان بگذارید.برای درمان صحیح فقط به متخصص پوست مراجعه نمائید.متذکرمی شویم که درصورت درمان صحیح،به موقع وپیروی دقیق ازدستورات داروئی ۹۰ الی ۹۵ درصد بیماران بهبودی قابل ملاحطه پیدا می کنند.

۱۲) مشورت با پزشک در خصوص مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروهاموجب بروز جوش های آکنه شده ولذا بهتراست تاحدامکان دربیمارآکنه ای مورداستفاده قرارنگیرد.این داروهاعبارتنداز:برخی ازقرص های جلوگیری ازحاملگی،فنی توئین وباربیتورات(داروهای ضد تشنج)،ایزونیازید، سیکلوسپورین، لیتیوم، مصرف زیادشربت ضد سرفه وویتامین های گروه B .

۱۳) درصورتیکه بیمارآکنه ای حامله باشدمصرف قرص اریترومایسین ونیز برخی داروهای موضعی(البته منحصراً تحت نظرپزشک)خطری ندارد.

۱۴) داروهای موضعی حاوی مواد ساینده پوست(که مثل دانه های شن درزیردست احساس می گردند)،ماساژ صورت،سوناوبخورپوست وکارهائی ازاین قبیل که درآرایشگاه هاوسالن های آرایش توسط افراد کم سواد برروی پوست مردم انجام می شودهمگی بدترکننده آکنه بوده وبهیچ عنوان نبایستی انجام شوندزیرا باانجام این کارهانه تنهاضایعات تشدیدمی گردند(گاهی درابتداوبصورت موقتی جوش ها بهترمی شوندولی بیمارنبایدگول بخورد)بلکه کاربرای درمان صحیح توسط پزشک هم مشکل ترمی گردد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

درمان عوارض آکنه

وقتیکه ضایعات اکنه بطورکامل خوب شدندمشکل مهم بیماران مناطق تیره ولک دارپوست وجوشگاه های بدشکل ناشی ازدرمان های غلط قبلی یادستکاری های بیماراست.البته بایستی متذکرشدکه پس ازبهبودی ضایعات اکنه،قرمزی محل ضایعات قبلی همچنان باقی مانده ولی معمولاً درعرض ۴ الی ۶ ماه بخودی خود ناپدید می گردد.وجود این قرمزی دلیل عدم موفقیت دردرمان نبوده وبعنوان یک عارضه آکنه تلقی نمی گردد.پس ازناپدیدشدن این مناطق قرمزاگرفرددرمحیط گرم قرارگیردویافعالیت بدنی کندممکن است بطورموقتی همان مناطق مجدداً دچارقرمزی گردند.درمان عوارض آکنه امکان پذیرولی بسیارمشکل است وصبروحوصله زیادی می خواهدوبهتراست که همیشه توسط متخصص پوست انجام شود.