ماینوکسیدیل برای جلوگیری از ریزش موی سر و ریش

در چند سال گذشته از داروی ماینوکسیدیل جهت درمان طاسی و ریزش موی سر بسیار استفاده شده است. اما ماینوکسیدیل چقدر موثر واقع می شود؟ آیا در همه افراد میزان تاثیر گذاری آن یکسان است؟

ماینوکسیدیل در همه افراد به یک صورت عمل نمیکند و موثر واقع شدن این دارو بسته به شرایط افراد متفاوت است.

ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ های خونه در ناحیه ای که استفاده شده است خونرسانی را افزایش میدهد. در نتیجه در صورت استفاده در ناحیه سر با افزایش خونرسانی باعث تغذیه بیشتر فولیکول های مو شده و نتیجه آن رشد مجدد موها و تا حد زیادی کنترل ریزش مو خواهد شد.

مدت زمان تاثیرگذاری ماینوکسیدیل

تحقیقات نشان میدهد اثر بخشی این دارو در بین افراد بیش از 70درصد است. همچنین میتوانیم بگوییم که تاثیرات استفاده از ماینوکسیدیل در زنان و مردان یکسان بوده و جنسیت تاثیری در اثربخشی دارو ندارد. اما همانند داروهای دیگر ماینوکسیدیل هم طول درمان خاص خود را دارد و جهت دریافت بهترین نتایج باید به مدت 4 ماه به صورت منظم استفاده از این دارو تداوم داشته باشد.

 

طول درمان ماینوکسیدیل

باید گفت که انتظار مشاهده تغییرات و اثربخشی دارو نیز بیشتر از 2ماه است و پس از گذشت این زمان میتوانید اولین تغییرات را مشاهده کنید. و فرد پس از گذشت این زمان و در صورت استفاده دقیق و منظم میتواند میزان ریزش و رشد موها را نسبت به قبل از تجویز دارو مقایسه کند.

نمونه کار کاشت مو
نمونه کار کاشت ابرو
نمونه کار تزریق ژل و بوتاکس

ماینوکسیدیل برای ریش

یکی از نگرانی های بزرگ در آقایان شروع ریزش موی ریش و سیبیل می تواند باشد و با توجه به اهمیت موهای صورت برای آقایان و نقش بسیار زیاد این موها در زیبایی چهره این نگرانی می تواند قابل درک باشد

استفاده از ماینوکسیدیل جهت کنترل ریزش ریش و سیبیل میتواند تاثیرگذار باشد. با توجه به اینکه ماینوکسیدیل بر روی هر مویی که پاز آن به طور کامل از بین نرفته باشد موثر است لذا برای موهای صورت نیز مفید بوده و استفاده از 2درصد از ماینوکسیدیل میتواند منجر به کنترل ریزش ها و تضعیف ریش ها شود

عوارض داروی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل حاوی 5% پروپیلن گلیکول (یک ماده شیمیایی غیرفعال در محلول ماینوکسیدیل) است، در برخی موارد از عوارض این ماده این است که در بیماران موجب حساسیت و خارش، خشکی پوست، پوسته ریزی، خارش وقرمزی پوست می شود که میتوانند از داروی فاقد پروپیلن گلیکول استفاده کنند.

برای افرادی که از داروهای کورتیزون، وازلین، یا ترتينوئين استفاده می کنند توصیه شده قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند زیرا ممکن است بدن مقدار زیادی از دارو را جذب کند در این صورت امکان بروز عوارض بیشتر خواهد بود.

استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

اغلب متخصصین پوست بعد از کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل استفاده میکنند. این داروها آسیبی به موهای کاشته شده نمیزنند بلکه باعث تحریک رشد آنها هم میشوند.

واتساپ کاشت مو
پیج اینستاگرام آرین سیما